back to top

Strelície královská jako extravagantní okrasa do pokoje i na balkon

Máte už dost všedních rostlin, které má každý? Chtěli byste nějakou neotřelou, která bude přitahovat pozornost svým extravagantním vzhledem? V tom případě vám nesmí uniknout strelície královská. Tato rostlina s nádhernými květy připomínající kohoutí hřebeny nemusí růst jen v botanických zahradách. Ačkoliv působí exoticky, péče o ni není příliš náročná. Vypěstujte si tuto královnu rostlin i u vás doma nebo na balkoně.

Základní informace

Strelície královská (Strelitzia reginae) je rostlina z čeledi banánovníkových pocházející ze subtropických a tropických oblastí jižní Afriky. Dosahuje výšky 1-2 m a je charakteristická pro své pestrobarevné květy nevšedního tvaru, které mohou mít až 15 cm. Kvete po 6-7 letech.

Kde umístit strelícii královskou?

Strelície vyžaduje dostatek světla. Vyvarujte se však extrémům jako je přímé sluneční záření (listy by se mohly spálit) a úplnému stínu (její listy v něm mohou být bledší a rostlina nemusí kvést). Od jara do podzimu by měla být na místě s teplotou okolo 20-25 ͒C. Zhruba od poloviny května ji můžete umístit na balkon, terasu nebo zahradu na místě, které je chráněné proti větru. V zimě ji svědčí teploty v rozmezí 10-15 ͒C, protože v tomto teplotním rozmezí dochází k zakládání květů. Ve chvíli, kdy začne tvořit květy, ji nepřemisťujte. Mohlo by dojít k zastavení jejich růstu a nevzešly by. Strelícii se daří ve vyšších a širokých nádobách.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak ji pěstovat?

Zemina

Zemina musí být kvalitní a bohatá na živiny. Ideální je kombinace rašeliny a písku. Její kyselost by měla mít ideálně pH 6,5. Od března do listopadu hnojte rostlinu co dva týdny standardním tekutým hnojivem. Během zimních měsíců hnojit nepotřebuje.

Přesazování

Strelície nemá ráda časté přesazování. Její masité kořeny jsou křehké a mohly by se snadno poškodit. Proto ji přesazujte až v době, kdy je květináč kořeny zcela prorostlý a rostlina je kvůli nim vytlačovaná nad povrch zeminy. A vždy na jaře.

Vlhkost

Zeminu udržujte mírně vlhkou. V zimě ji nemusíte zalévat příliš často, v létě naopak snese vydatnější zálivku. Čas od času ji můžete orosit rozprašovačem.

Množení

Strelícii můžeme množit dělením rostliny při přesazování nebo výsevem. Semena vyklíčí zhruba po 6 měsících.

Zajímavosti

– byla objevena na konci 18. století a své jméno nese po manželce britského krále Jiřího III. Šarlotě Meklenbursko-Strelické

– zatímco v různých zemích roste hojně jako u nás kdejaká plevel, v České republice je vnímaná jako exotická rostlina
– strelícii se lidově říká „pták z ráje nebo „rajka, protože její květy svým pestrobarevným zbarvením a tvarem připomínají tropické ptáky rajky

– rozhodně se nehodí pro netrpělivé lidi, protože na její květ můžete čekat několik let

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

– rostlinu si můžete vypěstovat od semínka (cca 30,- za 5 kusů) nebo si koupit už vzrostlou rostlinu (cca 2 000,- za kus)

– kromě královské jsou k dostání i jiné odrůdy strelícií – například Mandela’s Gold je uměle vyšlechtěná odrůda se žlutými květy na počest prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely, strelície natalská má palmovitý vzhled s květy modré a krémové barvy apod.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---