V letních měsících patří zavlažování ke každodenním povinnostem na naší zahradě. Rostliny, stromy a keře se bez stálého přísunu vody neobejdou. Když nemají pravidelný přísun vody, přestanou růst, plodit nebo i zahynou. Vyzkoušejte tyto tipy, jak zalévat úsporně a efektivně. Určitě se vám to vyplatí.
Zalévat na listy, nebo ke kořenům?
Voda by se měla dostat převážně na kořeny rostliny. Při večerní zálivce však hrozí vyšší riziko napadení rostlin houbovými nemocemi. Na listech se totiž vlhkost udrží až do rána. Při zalévání ráno listy po zálivce rychleji uschnou. To platí pro rostliny v záhonech nebo v truhlících.
Jak moc zavlažovat?
Dbejte na to, aby se voda dostala ke kořenům. Některé rostliny mají kořeny rozložené těsně pod zemí, jiné hlouběji. Také proto je efektivnější zalévat zahradu méně často a větším množstvím. Mírné a každodenní zvlhčování povrchu půdy nemá význam a rostliny tím spíš trpí. Na provlhčení půdy do hloubky asi 25 cm je potřeba cca 20 až 25 l vody na metr čtvereční.
Zalévat ráno, odpoledne nebo večer?
Záhonky a nádoby s rostlinami je nejlepší zalévat ráno nebo i v nočních hodinách. Když je venku chladněji, voda se v půdě udrží déle a rostliny mají šanci lépe ji zužitkovat. Podle webu Homebydleni.cz však musíme dbát na to, aby substrát před každou další zálivkou mírně proschl. Je to důležité, protože tak se ke kořenům dostane vzduch, který je nezbytný pro jejich rozvoj. Vodu, kterou dodáme rostlinám ráno, lépe zužitkují.
Dejte rostlinám přistýlku
Nemáme-li moc času pravidelně zalévat, můžeme záhony nastlat posekanou trávou, slámou, drcenou kůrou, štěpkou nebo hrubším kompostem. Díky tomu se vláha v půdě udrží déle, což znamená, že ušetříme za vodu. Kořeny se moc nepřehřívají, mají dostatek vlhkosti a rostliny mají dostatek vláhy.
Zdroj: Homebydleni.cz