Správná péče o chrup vám ušetří tisíce

Čištění zubů je brnkačka a každodenní rutina. Ne však pro každého a ne každý si umí zuby čistit správným způsobem. Správná technika je důležitější než jakákoliv pasta a rozhodně je lepší investovat do prevence v podobě návštěvy dentální hygieny, než řešit velké výdaje s opravováním zubů. Co všechno můžete udělat?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Máte dobrého zubaře?

I na kvalitním zubaři záleží. Pravidelné preventivní prohlídky by se neměly obejít bez rentgenových snímků, protože mezizubní kazy nejsou bohužel leckdy vidět pouhým okem. Bohužel zubařů je v České republice nedostatek a za kvalitní zubní ošetření si rozhodně připlatíte. Proto je lepší o zuby pravidelně pečovat a navštěvovat také dentální hygienu.

Dentální hygiena

Dentální hygienistka vám ukáže správnou techniku čištění zubů, která je zásadní pro odstranění zubního plaku ze zubů. Jak uvádí web iDnes.cz, umí také odstranit zubní pigment a kámen (tedy ztvrdlý zubní plak). Zubní plak je ideálním prostředím pro tvorbu kazů, nemocí dásní apod.

Na dentální hygienu přispívají také některé pojišťovny. Ideální je absolvovat návštěvu alespoň jednou za rok.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Správné pomůcky

Tak jako by vám měla dentální hygienistka nebo zubní lékař ukázat správnou techniku čištění, tak by vám také měli doporučit správné pomůcky k čištění zubů.

Klasický zubní kartáček by neměl být měkký (lépe vyčistíte oblast krčků) a měl by mít štětinky zastřižené do rovna. Zároveň dle webu Novinky.cz platí, čím menší hlavice kartáčku, tím lépe, protože lépe přilehne k zubu.

Další důležitou pomůckou jsou mezizubní kartáčky. Ty dokážou odstranit plak a zbytky jídla z mezizubních prostor, kam se klasický kartáček nedostane. K dispozici jsou v různých velikostech. S velikostí by měla opět poradit dentální hygienistka nebo zubař.

Čištění mezizubních prostor stačí jednou za den.

Vhodné je také používání jednosvazkového kartáčku na správné dočištění zubů v místech, kde se špatně dostanete klasickým kartáčkem.

Pokud si nejste jistí správným čištěním, může vám pomoci obarvovací tableta, kterou rozkoušete a ona obarví plak.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/o-zuby-se-vyplati-pecovat-usetrite-hodne-penez.A071214_155131_zuby_bad

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-spravna-pece-o-chrup-vam-usetri-desetitisice-ciste-zuby-se-jednoduse-nekazi-40405878

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---