V americké Georgii byl uveden do komerčního provozu nový jaderný reaktor. Jde tak o první zařízení po několika desetiletích, které bylo postaveno od nuly až po úspěšné spuštění. Hodlají Spojené státy v tomto trendu pokračovat i v budoucnu?
Energie pro statisíce domácností
Společnost Georgia Power oznámila, že třetí blok elektrárny Vogtle jihovýchodně od Augusty dokončil testování a nyní spolehlivě dodává energii do sítě. Při plném výkonu 1 100 megawattů elektřiny může třetí blok zásobovat elektřinou 500 000 domácností a podniků. Elektrickou energii ze zařízení odebírají energetické společnosti v Georgii, Alabamě a na Floridě.
Práce na stavbě třetího bloku byly zahájeny již v roce 2009, přičemž se předpokládalo, že bude do provozu spuštěn v roce 2016. Původní dodavatel, společnost Westinghouse, však od projektu odstoupil, a tím se zdržela nejen samotná realizace, ale také narostly celkové náklady na dokončení reaktoru. O to více pak investory jistě potěšila informace o tom, že je třetí blok plně funkční a v provozu.
Další reaktor by mohl být spuštěn ještě letos
Jaderná energie nyní tvoří asi 25 % celkové produkce Georgia Power, která spadá pod mateřský podnik Southern Co. se sídlem v Atlantě. V lokalitě, kde dva dřívější reaktory vyráběly elektřinu po několik desetiletí, se dokončuje také čtvrtý reaktor. Komise pro jadernou regulaci uvedla, že radioaktivní palivo může být zavezeno do čtvrtého bloku do konce září. Uvedení čtvrtého bloku do komerčního provozu je naplánováno na březen.
První krok k zelenější energii?
Společnost Vogtle chce americké vládě i tamním energetickým společnostem ukázat, že atomová energie je cestou ke zmírnění klimatických změn výrobou elektřiny bez spalování zemního plynu, uhlí a ropy. Zástupci společnosti Southern Co. uvedli, že výstavba třetího bloku bude hrát v budoucnu rozhodující roli v dosažení čisté energetické budoucnosti Spojených států.
I tak se však bezpochyby najde celá řada aktivistů, kteří budou proti spuštění třetího a později i čtvrtého bloku elektrárny Vogtle brojit. Konkrétní výsledky pak lidstvo nejspíš pocítí až zpětně o několik let či desetiletí později.
Zdroje:
https://www.ft.com/content/5d8e0c6c-59c9-4b40-806f-604889dd5fb6