Evropa je aktuálně sužována vlnou vydatných veder. Dlouhodobá předpověď přitom ukazuje, že se ani v následujících letech letní teploty nejspíš nebudou snižovat. V důsledku toho se řada lidí snaží různými způsoby ochladit – například spaním bez oblečení. Je to ale zdravé?
Základem je odvádění potu a tepla
Vyšplhají-li denní teploty nad tropickou hranici 30 °C, vyhlíží spousta lidí západ slunce, aby se dočkala drobného ochlazení. To však mnohdy s přicházející nocí nepřichází, resp. ne v dostatečné míře. Pokud pak doma nemáte klimatizaci, snadno nabudete dojmu, že se zkrátka nejlepší jít spát nazí. Jak se však ukazuje, tento způsob ochlazení se během letních měsíců příliš nedoporučuje.
Trávit noc v posteli bez oblečení totiž může mít na kvalitu vašeho spánku mnohem horší vliv než samotná vedra. Když spíte nazí, pot se na místo na vašem nočním prádle hromadí na těle a pak tam zůstává. To je dáno mimo jiné tím, že ačkoliv je vám při usínání horko, teplota vašeho těla během noci klesne. Mnohem efektivnějším řešením termoregulace namísto nahého těla je tak nošení lehkého nočního prádla. Pyžamo nebo jiné lehké oblečení totiž dokáže pot absorbovat, a tím vás v podstatě ochladit. I když vám tedy obléknutí další vrstvy může připadat jako absurdní řešení, je zároveň velmi efektivním.
Nezapomínejte správně větrat či se před spaním osvěžit sprchou
Mezi další metody, jak zvládnout spánek během vlny veder patří podle odborníků zatažení závěsů nebo žaluzií v ložnici na celý den. Tím zabráníte průniku slunečních paprsků, a tedy i tepla do místnosti. Pokud je uvnitř tepleji než venku, otevřete všechna okna, než si lehnete do postele, abyste se před usnutím provětrali.
Pozornost pak věnujte i samotnému typu lůžkoviny. Asi nikdo nepotřebuje mít na sobě přikrývku s vysokou gramáží. Přesto však není opět doporučováno spát úplně bez deky či peřiny. Vhodnou alternativou tak mohou být například přehozy či tenčí lůžkoviny. V případě povlečení pak nejvíce oceníte například bavlnu, která je skvělým pohlcovačem potu.
Dalším řešením pak je osprchovat se zhruba půl hodiny před spaním. Rychlé opláchnutí pomůže vašemu tělu zchladit se, i když zrovna nepůjde o ledovou sprchu. Některým lidem totiž v termoregulaci pomáhá horká sprcha nebo vana, která snižuje celkovou tělesnou teplotu. Odměnou za večerní koupel vám pak bude rychlejší a hlubší spánek.
Zdroje:
https://www.cnet.com/health/sleep/no-matter-how-hot-you-get-this-summer-dont-sleep-naked/