back to top

Sonda Perseverance vyfotila na povrchu Marsu kámen ve tvaru donutu

Vozítko Perseverance, které bylo vypuštěno v červenci 2020, pokračuje v průzkumu Marsu i dnes. Aktuálně se na rudé planetě věnuje mapování kráteru zvaného Jezero, kde učinilo překvapivý objev.

který dosahuje průměru bezmála 50 kilometrů, a kde by se podle odborníků mohly nacházet známky dávného mikrobiálního života. Vozítko sbírá vzorky hornin a rozpadlých hornin a půdy, které by mohly v budoucnu pomoci s přípravou marťanských vesmírných misí. Právě v tomto kráteru pak Perservance zachytila snímky záhadné skály ve tvaru americké koblihy.

Marsovský donut je jedním z posledních objektů zachycených ve vzdálenosti asi 100 metrů v deltě kráteru Jezero jednou z kamer roveru. Tým Perseverance nepřiměl rover, aby se přiblížil ke skále ve tvaru koblihy a prozkoumal ji nebo odebral vzorky, takže její přesné složení a původ není znám. Vědci však mají hned několik hypotéz.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jedna z teorií zvažuje, že jde o meteorit, a tedy že nejde o původní horninu z rudé planety. Přesto však s ohledem na tvar tohoto kamene není tato úvaha příliš pravděpodobná. Podobně vytvarované skály jsou totiž na Marsu poměrně běžné. Zpravidla jde o útvary staré několik miliard let a vznikly postupnou sedimentací ještě v době, kdy na Marsu existovala povrchová voda. Uprostřed donutu pak mohla být usazena jiná hornina, která erodovala rychleji, a vznikla tak dutina. Tvůrcem otvoru pak může být i samotný vítr, který postupně zvětšoval malé prohlubeniny v kameni.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Z vědeckého hlediska tak opravdu nejde o žádnou anomálii. Něco jiného by ovšem bylo, kdyby se však potvrdilo, že jde o meteorit. V nejbližším okolí koblihové skály totiž jsou k vidění drobné kameny či úlomky, které jsou typické pro místa dopadu cizích těles. Podrobnější průzkum by však vyžadoval další snímky, které ale nejsou v rámci mise Perseverance v plánu. Vozítko totiž míří opačným směrem, a tajemství původu marťanského donutu tak možná zůstane lidstvu navždy skryto.

Zdroje:

https://www.sciencealert.com/a-strange-donut-shaped-rock-has-been-identified-on-mars

https://www.independent.co.uk/space/nasa-rover-mars-donut-stone-b2365493.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---