Slow living aneb pomalý život. Říkáte si, co tímto pojmem máme na mysli? Rychlé, konzumní a hektické životní tempo ovlivňuje naše myšlení a náladu. Jako protiklad k tomu se objevilo hnutí slow living, což se dá jednoduše přeložit jako pomalé bydlení/pomalý život. Prozkoumejte spolu s námi tuto metodu a poznejte něco nového.
Slow living je rychle rostoucí trend, který se za každou cenu snaží vyhnout rychlému životnímu stylu. Tento styl vyzdvihuje nejen myšlenku zbavit se stresu a najít radost v jednoduchých věcech, ale navíc odkazuje na vytvoření relaxačního interiéru, který podporuje naši osobní radost.
Co je tedy pomalý život?
Co si tedy představit pod pojmem pomalý život, či pomalé bydlení? Jedná se o způsob života, či myšlení, kdy si zvolíte smysluplnější a uvědomělejší životní styl, který je v souladu s tím, čeho si v životě nejvíce ceníte. Znamená to tedy, že bychom měli vše dělat stejnou rychlostí. Místo toho, abyste se snažili dělat věci rychleji, soustředíte se na to, abyste je dělali lépe.
Úspěch neznamená zaneprázdněnost
Prvním významným krokem je výrazně zpomalit a záměrně umístit své skutečné hodnoty do epicentra svého životního stylu. Tento způsob myšlení vás podpoří v tom, abyste žili vědomě a činili účelná rozhodnutí ve prospěch svého blaha i celé planety. Znamená to být vždy duchapřítomný a klást důraz na kvalitu před kvantitou.
Za to vděčíme Italům
Pomalý život je součástí širšího hnutí, které vzniklo v 80. letech 20. století v Itálii. Pro italského aktivistu Carla Petriniho bylo otevření restaurace rychlého občerstvení McDonald’s v centru Říma poslední kapkou. Spolu se skupinou aktivistů založil hnutí Slow Food, které hájí regionální gastronomické tradice. Dnes má hnutí Slow Food příznivce ve více než 150 zemích a nadále chrání tradiční gastronomii, prosazuje spravedlivé odměňování výrobců, požitek z kvalitních potravin a zapojuje se do aktivit v oblasti udržitelného rozvoje.
Radujme se z maličkostí
Pomalý život nás ze své podstaty vybízí k tomu, abychom k životu přistupovali pomaleji a nesnažili se být neustále zaneprázdnění. Také nás vybízí k tomu, abychom se radovali z maličkostí v našem životě, ať už je to svítící slunce nebo šálek dobré kávy. Tato filozofie se týká okamžiků nebo činností, které nám přinášejí radost a zbavují nás stresu. Hlavními atributy tohoto směru jsou všímavost, spojení s druhými a kouzlo přítomného okamžiku. Zní to skvěle, že?
A jak vytvořit pomalý životní interiér?
Na jedné straně tento sílící trend podporuje myšlenku odbourání stresu z každodenního života a prožívání radosti z prostých radostí. Na druhé straně jde o vytvoření relaxačního interiéru, který tuto osobní radost podporuje. Nejde o vytvoření vzhledu hodného Instagramu, ale spíše o prostor, který vám vyhovuje z hlediska praktičnosti, zábavy a pohody. Při vytváření takzvaného pomalého bydlení byste se měli zaměřit na vybavení bytu, ve kterém se můžete uchýlit od ruchu okolního světa, a upřednostnit relaxaci a pocit útulnosti. Zde jsme pro vás připravili pár bodů, které můžete do začátku ve svém domově vyzkoušet.
Klíčem je klidné prostředí: Váš domov by měl být útočištěm před každodenním shonem – místem, kde se můžete zbavit tlaku. Vytvořením klidného prostředí v interiéru podpoříte relaxaci svého těla i mysli.
Optimalizujte přirozené světlo: Denní světlo bychom měli vždy upřednostňovat před umělým, protože přirozeně přináší pohodu a lepší náladu. Navíc je vynikající pro to, abychom se cítili bdělejší a plní energie.
Kontrastní textury: Vrstvené textury souvisejí s principem hygge a zároveň je kontrastování různých textur nejlepší způsob, jak dosáhnout co největší hloubky a útulnosti.
Vytvořte si pokoj bez technologií: Technologie jsou jedním z největších rozptylovačů v domácnosti, a přestože mohou být pro náš život neuvěřitelně užitečné, mohou nám také ukrást spoustu času.
Vytvořte klidové zóny: Nestačí vytvořit jeden útulný koutek v celém domě, je třeba upřednostnit ticho obecně. Koneckonců můžete být v tichém koutě a přesto vás mohou rušit zvuky uvnitř nebo vně domu: vrzání podlahových prken, provoz aut pod oknem nebo hučení pračky.
Zdroje: Redakce, Autorský text, doplněno o informace z webu Harpeezbazar.cz