Skoncujte s rosením oken díky těmto 3 jednoduchým tipům jednou provždy

Ačkoliv je rosení oken naprosto přirozený fyzikální jev, který vzniká na místech se zvýšenou kondenzací vody, z dlouhodobého hlediska není příjemný. Může totiž vést k tvorbě nežádoucích a zdravotně závadných plísní, odpadávání omítky nebo vlhnutí stěn. Připravili jsme pro vás tyto jednoduché tipy, díky kterým s rosením oken skoncujete jednou provždy.

1) Správně větrejte

K největšímu problému s rosením oknem dochází na podzim a v zimě. V chladnějších obdobích totiž teplejší vzduch v místnosti absorbuje více vlhkosti. Důležité je proto správně větrat. Otevřete okna dokořán na dobu cca 5 minut a udělejte průvan. Tento postup opakujte několikrát denně. Takové větrání je v chladných měsících daleko účinnější, než mít otevřené ventilačky po celý den.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Vyměňte okna

Čím lépe okna těsní, tím méně dochází k jejich rosení na vnitřní straně. Z toho důvodu se proto můžete setkat nejčastěji s rosením ve starých domech, které mají špatně izolovaná okna. V tom případě byste měli přemýšlet o jejich výměně, jak radí web Mall.cz. Nicméně chápeme, že tento bod je nákladnou záležitostí, kterou je ne vždy možné ihned realizovat.

3) Omezte vlhkost na minimum

Jak už bylo řečeno v úvodu, rosení oken se nejčastěji vyskytuje v místnostech se zvýšenou vlhkostí, která vzniká např. sušením prádla, vařením, sprchováním, praním apod. Snažte se proto vlhkost eliminovat. Vařte v hrncích s poklicemi, zapínejte digestoř, sušte prádlo venku nebo ve větrané místnosti a do koupelny bez oken nainstalujte teplovzdušný ventilátor na její odvětrávání.

V případě dlouhodobých problémů s rosením oken se nebojte kontaktovat stavební firmu, která vám poradí, jak s ním konkrétně ve vašem případě bojovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zdroje

https://www.pksokna.cz/roseni-oken-proc-vznika-a-jak-mu-predejit

https://blog.mall.cz/bydleni/orosena-okna-zkuste-tyto-3-kroky-534.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---