Na začátku každé sezony je zapotřebí ošetřit všechny stromy tím správným postřikem. I když máte na zahradě ovocných stromů jen pár, myslete na ně a včas je ošetřete. Stromům se bude v zahradě dařit a odvděčí se vám zdravými a čerstvými plody. Postřik je důležité provádět v odpovídajícím čase a správným způsobem.
Škůdci a choroby, se kterými se setkáváme na peckovinách, jádrovinách a ovoci:
• vajíčka mšic
• svilušky
• štítenky
• mera jabloňová
• píďalky
• puklice
• vrtule švestková
• červivost třešní
Broskvoně často trápí jejich kadeřavost, které se zbavíme měďnatými přípravky jako Kuprikol 50, Cuproxat SC, Champion 50 WP nebo Funguran, popřípadě sirnatým přípravkem Sulka.
Na drobném ovoci se musíme zbavit americké padlí na angreštu. Na ten podle webu Magazinzahrada.cz zafunguje Discus, Karathan LC nebo Rubigan 12 EC, kterými ošetříme keříky před květem i po odkvětu.

Jak omezíme množství škůdců?
- Důsledně odstraňujeme zbytky úrody pod stromy. V zimě mohou být zdrojem infekce. Tento způsob nákazy je pro stromy opravdu nebezpečný. Z houbových ložisek napadených plodů se uvolňují spory, ty v období květu stromu vstoupí přes bliznu přímo do právě vznikajícího jádřince. Plody jsou pak infikované zevnitř.
- Velmi důležité je také odstranit starou kůru-borku u věkovitých stromů. V šupinách staré kůry bydlí larvy mnoha druhů škůdců, například píďalky nebo obaleči. Ti pak v teplejším počasí přejdou do dalšího stadia svého vývoje. Oškrabávání kmene provádíme s citem, abychom odstranili pouze staré šupiny kůry, ale nepoškodili samotný kmen stromu. Při oškrabávání si pod kmen stromu můžeme dát například starý papír, který pak spálíme se zbytky kůry, a tak se zničí všechna vajíčka a larvy škodlivého hmyzu.
Nejdříve uklidíme pod stromy
Než se pustíme do samotného postřiku, musíme uklidit všechno v okolí stromů, a to staré listí a suchou trávu. To bychom měli dělat vždy na podzim. Pod stromy by neměly zůstat ani zbytky oškrabané kůry.

Správný čas vede k úspěchu
Nezvolíme-li k postřiku vhodný termín, může být naše práce zbytečná. Je potřeba vědět, že postřik ovocných stromů závisí na venkovní teplotě během dne, ne na konkrétním čase nebo datu. Nikdy neaplikujeme postřiku, když je teplota pod nulou. Některé postřiky se provádějí před rozkvětem, jiné ve stadiu pupenů, další zase po odkvětu. Při aplikaci postřiku se vždy řiďte pokyny od výrobce.
Jaký je vhodný postřikovač
Aplikátor postřiku vybíráme podle velikosti a počtu stromů na naší zahradě. Postřikovač na vozíku poskytne při práci více pohodlí, ale pokud máme na zahradě stromů méně, vyplatí se spíše postřikovač lehký a spolehlivý, se kterým se méně nadřeme. Nemusí mít ani příliš velký objem. Postřik ze všech stran listů umožní otáčecí tryska.
Zdroj: Magazinzahrada.cz