Rostou do krásy a vydrží spoustu let. Provoňte si zahradu pivoňkami

Chcete, aby vaše zahrada nejen krásně vypadala, ale také voněla? Ozdobte si ji půvabnými trvalkami, které všechny okouzlí svými velkými květy. Důležité ale je, kam je zasadíte. Na stejném místě totiž porostou a pokvetou po mnoho let. Jsou odolné a za malou péči se vám odmění krásnými květy, které nádherně voní.

Pivoňky rostou pomaleji a déle jim trvá, než si zvyknou na nové místo. Čas potřebují nejen nové sazenice, ale i starší pivoňky, které chcete přemístit. Ty vám ale bohužel přestanou za 2 až 3 roky kvést.

Pivoňka má asi 35 odrůd

Existují dva hlavní druhy pivoněk, a to dřevité a bylinné. Odlišné jsou nejen svým vzhledem, ale také pěstováním. Dřevité pivoňky mohou dorůst do výšky až 2 metrů, mají dřevnaté větve a na zimu se nezatáhnou, ale jen shodí své listy. Bylinné jsou poměrně menší, mají dužnaté stonky a na zimu se zatáhnou do země. Pečovat o ně ale musíte pouze první zimu po výsadbě, kdy je třeba přikrýt je chvojím. 

Bylinné pivoňky

Nejznámějším druhem bylinných pivoněk je pivoňka lékařská. Množí se dělením matečných rostlin či řízkováním brzy na jaře nebo v srpnu. Podle webu iReceptář.cz řezy ošetřujeme fungicidy nebo dřevěným uhlím. Řízky vysazujeme do propustné zeminy stejně hluboko jako rostlinu původní.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dřevité pivoňky

Dřevité druhy (křovité) jsou pevnější, mohou být červené nebo žluté, s květy drobnými i velikými. Nejznámějším druhem je pivoňka křovitá.

Spíše suchá než mokrá půda

Pivoňky sázíme na přelomu dubna a května do hlubší jámy s kyprou a dobře propustnou zeminou, která je obohacená kompostem nebo hnojem. Rostlinu je potřeba chránit před větrem a dopřát jí dostatek místa a světla. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti nebo ve světlém stínu. Pokud umístíte rostlinu do stínuméně pokvete a bude se vytahovat za světlem

Při výsadbě pivoňky si také dávejte velký pozor, jak hluboko ji zasadíte. Zalévejte jen mladé sazenice po výsadbě. U těch starších si nemusíte dělat se zálivkou vůbec hlavu. Pokud ale rostlině dopřejete v době horka hodně vody, nepohrdne. Pozor si však dávejte na přemokření, které není pro rostlinu dobré.  Pivoňce můžete dopřát také výživu. Hnojte ji pouze po odkvětu rozleženým kompostem nebo minerálním hnojivem, které je určeno pro růže. 
 

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zdroj: iReceptář.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kadlecováhttps://ezena.sk/
Miluju dobré jídlo a ráda zkouším nové recepty, hlavně ty zdravé. Pečení a vaření mě dělá šťastnou. Mojí vášní je také zahrada a vše kolem ní. Ráda vám na webu iBydlení.cz předám různé rady a tipy, které se týkají zahrady, a přidám nějaký ten zdravý recept.

Nejnovější články

--- Další články autora ---