Rosí se vám plastová okna? Může za to špatné těsnění či instalace oken

S blížící se zimou se v našich domácnostech objevuje jeden velmi nepříjemný problém – orosená okna. Orosená okna nejsou jen estetickou nepříjemností, i když pohled na nevzhledné mapy na oknech není příjemný. Kondenzace na oknech se časem projeví i na dalších místech v interiéru. Jedná se především o tvorbu plísní v rozích místností nad a pod okny. Jaké jsou nejčastější příčiny rosení oken?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

1. Nedostatečné větrání

Plastová okna jsou sice skvělá, ale jejich vysoká izolační schopnost znamená, že se v místnosti tvoří vlhkost. Pokud zanedbáte větrání, nahromaděná vlhkost se projeví jako rosení na vnitřní straně oken a vlhkost na stěnách. Nemusíte mít okna otevřená celý den nebo nechávat otevřené vchodové dveře. Stačí dvakrát denně na dvě až tři minuty intenzivně vyvětrat. Vzduch se vymění a vlhkost se sníží. Dobrým nápadem je investovat do rekuperační jednotky.

2. Nekvalitní okna

Kondenzace se může tvořit i uvnitř oken. V tomto případě jsou na vině okna nebo jejich výrobce. Pokud jste se při koupi oken nechali okouzlit cenou plastových oken a nezkontrolovali jste výrobce, očekávejte v budoucnu problém. Rosení oken mezi skly znamená, že profily propustily mezi skly páru a ta se vysrážela ven. Jsou vaše okna v záruce? Okamžitě je reklamujte.

3. Vysoká vlhkost

Vlhkost vzduchu v interiéru by neměla překročit 60 %. Pokud si nejste jisti, jaká je vlhkost v místnosti, kupte si vlhkoměr. Když zjistíte vysokou vlhkost, najděte viníka. Mnoho hospodyněk se dopouští několika chyb, které vedou k vysoké vlhkosti – sušení prádla v místnosti, nepoužívání digestoře při vaření nebo nevětrání koupelny po sprchování.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

4. Nízká teplota

Vlhkost v místnosti vzniká také tehdy, když máte v daném prostoru nízkou teplotu. Někdy stačí zvýšit teplotu o jeden stupeň a okna přestanou hnít. Dbejte na to, aby se k oknům dostalo teplo z topení, píše portál Slovaktual. Pokud zakryjete radiátor, okna se nemohou zahřát a vyschnout. Často jsou na vině také parapetní desky, které jste si nechali udělat příliš široké.

5. Stínicí technika

Poslední příčinou orosených oken bývá stínicí technika nebo vnitřní žaluzie. Za žaluziemi kondenzuje pára a vytváří se vlhkost. Někdy stačí žaluzie na noc vytáhnout a v zimě je nahradit denními a nočními žaluziemi nebo závěsy.

Zdroje: Slovaktual

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---