Rohožka přede dveřmi je pro někoho samozřejmost, pro jiného zbytečnost. Většina z nás si rohožku spojuje zejména s předsíní. Je pravda, že právě tady se objevuje nejčastěji. To ale neznamená, že nenachází využití i jinde v domácnosti.
Proč používat rohožku?
Rohožka rozhodně není jen designový prvek, byť na ni tak mnoho lidí právě tímto způsobem pohlíží. Hlavním úkolem rohožky je zachytit nepořádek a nečistoty. Věděli jste, že rohožka dokáže zachytit až 80 % nečistot?
Není ale rohožka jako rohožka. Má-li správně plnit svoji funkci, chce to nejen dobře vybírat, ale také se o tohoto pomocníka pravidelně starat. To už ale většina z nás nedělá…
Rohožka nepatří jen do předsíně
I když si rohožku nejčastěji vybavíme právě v předsíni, rozhodně to není jediná místnost u vás doma, kam se hodí. Máte-li třeba vstup na terasu či na balkon (nebo do zahrady) i u dveří, kudy se chodí ven, je třeba mít rohožku. Ať už je na balkon přístup třeba z ložnice a na terasu z obývacího pokoje.
Rohožka nezachytí jen ty nejvíce viditelné nečistoty, ale i prach. Ten mnohdy není na první pohled vidět, ale při každém průchodu zevnitř ven si na botách domů přinesete spoustu drobných částeček prachu. Rohožka je zachytí.
Rohožka přede dveřmi i za dveřmi
Rohožku je rozumné umístit nejen před vchodové dveře, ale pokud vám to dispozice předsíně umožní, neváhejte ji umístit i do interiéru. Zabráníte tak přenosu nečistot do domácnosti, a ušetříte si tak práci při následném úklidu.
Umíte se správně starat o rohožku?
Vybrat rohožku je jedna věc. Zde hraje hlavní roli především design, protože co si budeme povídat – vybíráme zejména očima. Co už ale většina z nás nedělá, je jakákoli péče o rohožku. Tu můžete pravidelně čistit nasucho, případně jiným způsobem (který udává výrobce). V létě se s údržbou rohožky příliš nenadřete, ale na podzim a v zimě je třeba rohožce věnovat čas častěji.