Renovace plotu vyžaduje důkladné naplánování i finanční rozpočet

Vzhled se u bydlení netýká jen rodinného domu jako takového. I kdyby se jednalo o nádherný rodinný dům nebo vilu, v momentě, kdy bude mít poškozený plot, jeho krása se automaticky snižuje. Je to pochopitelné, protože plot je první věc, kterou lidé procházející kolem vašeho domu uvidí. Jak jej renovovat? Známe odpověď.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Renovace starého plotu v kostce za pár vteřin

Mezi nejčastější důvody, proč dochází k renovaci starého dřevěného plotu patří například oloupaný nátěr, uvolněné laťky z nosné konstrukce, ošuntělá nebo rezavá konstrukce či uhnilé dřevěné části. V takovém případě je nutné se zaměřit na renovaci. K tomuto procesu budete potřebovat barvu na dřevo, barvu na kov, úhlovou brusku, popřípadě páčidlo, smirkový papír, vrtačku a vratové šrouby. Ty by měly obsahovat také podložky a matky.

Jako první začneme s opravou základu. Plotové latě odstraníme pomocí páčidla. Staré rezavé šrouby a hřebíky naopak odstraníme úhlovou bruskou, která se dostane do všech prostor. Dále se zaměříme na plotovou konstrukci. Tu si můžeme vyrobit svépomocí doma, nebo si ji nechat vyrobit u profesionálů. Nemáte-li s tím žádné zkušenosti, raději neriskujte a obraťte se na profesionály. Jestliže je ale konstrukce kovová, nikoliv dřevěná, je váš úkol jednodušší. Prostřednictvím brusky ji zbavte nečistot a rezavých částí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nové laťky upravíme zbroušením povrchu. Použijte pro implementaci také speciální přípravky, které se postarají o delší životnost. Po aplikování necháme zaschnout a následně válečkem s barvou na dřevo natřeme. Aplikujeme přinejmenším dvě vrstvy barvy. Barvou natřeme i samotnou konstrukci. V momentě, kdy barva zaschne, můžeme se pustit do instalace nového plotu. Konstrukci máte připravenou, a tak aplikujte plotovky. Začínáme vždy od kraje. Pokládejte plotovku vždy ve stejných rozměrů od sebe. Mezery by měly být stejné. Každou laťku kontrolujeme vodováhou a poté přišroubujeme nebo přibijeme.

Jak dokončit renovaci dřevěného plotu?

Pokud plotovky aplikujete na kovovou konstrukci a ne na dřevěnou, je potřeba si předvrtat otvory. To uděláte i ve dřevěných laťkách, a to vždy ve stejné výšce. Šrouby určené pro tuto instalaci následně dotáhnete pomocí AKU vrtačky.

Dřevěné ploty vypadají velmi přirozeně, v našich podmínkách se nejvíce používá dřevo smrkové, borovicové a modřínové. Většinou lidé ošetřují dřevěné ploty lazurovacím lakem, jak uvádí internetový portál bydlení.instory.cz.

Zdroj: Bydlení.instory.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---