Řekněte zimě sbohem! Přivítejte jaro nenáročným a voňavým hyacintem

Jaká květina se vám vybaví v souvislosti s jarem nebo Velikonocemi? Téměř každému vyvstanou na mysli něžné bledule a sněženky nebo veselé tulipány a narcisy. Pokud byste se však chtěli kochat květinou nejprve v interiéru a poté několik let na zahradě, zvolte hyacint. Provoní vám domácnost a přitom péče o něj není nikterak náročná.

Dříve byl hyacint výsadou boháčů

V současné době je hyacint na jaře k sehnání nejen v květinářstvích, ale také v klasických supermarketech. Dříve si ho rozhodně nemohl dovolit každý, jak píše web abecedazahrady.dama.cz. Hyacint si mohli dovolit jen boháči, protože do 17. století byla jeho domovem rodná Asie. Nyní se však můžete setkat s více než 500 druhy hyacintů objevující se v bohaté barevné škále. Je libo čistě bílou, blankytně modrou nebo temně fialovou? Není problém!

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vypěstujte si hyacint z cibulky

Samozřejmě si můžete koupit částečně vzrostlou rostlinku. Nebo si ji můžete vypěstovat z cibulky. Její barva udává barvu budoucích květů. Zvolte větší cibulky, které rychleji zakoření. Web idnes.cz doporučuje zasadit cibulku špičkou nahoru do nádoby s vhodnou půdou a takto ji umístit po dobu 6 až 8 týdnů do místnosti, jejíž teplota nepřesáhne 5 °C. Také se doporučuje nechat celou rostlinku zakrytou do doby, než se objeví poupata.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Potěší vás nenáročná péče

Hyacintu se nejlépe daří při teplotách mezi 16 až 20 °C. Bude se mu tedy líbit v halách nebo jiných chladnějších místnostech. Kromě toho vyžaduje, aby byl substrát neustále mírně vlhký. Z drobných květů a specifické pronikavé vůně se pak můžete radovat necelý měsíc, než rostlinka odkvete.

Po odkvětu rostlinku nevyhazujte

Je poněkud smutnou tradicí, že většina hyacintů skončí po odkvětu v popelnici. Přitom dokážou dělat radost svou krásou i několik let. Je však nutné dodržovat několik zásadních pravidel. Po odkvětu je třeba okamžitě přestat hyacint zalévat. Poté cibulku z květináče vyjměte, očistěte od substrátu jemným kartáčkem a uskladněte na suchém stinném místě zhruba do konce září. Web idnes.cz následně doporučuje cibulku zasadit 10 až 15 cm pod zemí na slunném místě na zahradě. Hyacint tam může růst i několik let.

Která barva hyacintu si získá letos vaše srdce?

Použité zdroje

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-hyacint-vonave-kvety-vam-zprijemni-jaro-i-zimu

https://www.idnes.cz/hobby/domov/na-hyacinty-neni-nikdy-pozde-prinesou-do-bytu-kus-vonaveho-jara.A090121_153005_hobby-domov_mce

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---