Investování do realit má stále svůj význam. Proč se vyplatí, co obnáší a kdo se do něj vlastně může pustit?
Investice do realit se stále vyplatí
Do centra pozornosti investorů se investování do nemovitostí dostalo zejména v rozmezí let 2010 až 2020. Podmínky pro to vytvořil především pokles úrokových sazeb u hypoték a půjček. Nízké úroky však tehdy nabídly i spořicí produkty, což řadu lidí přimělo k hledání alternativ při snaze zhodnotit své peníze.
Lze říci, že v investičním portfoliu mají nemovitosti svoje místo i v roce 2023. Dáno je to především tím, že investice do nemovitosti je dlouhodobá. Krátkodobé výkyvy trhu ji tak nemohou významněji ohrozit. Obecně můžeme konstatovat, že nemovitosti jsou schopny nabídnout vyšší výnosy oproti stavebnímu spoření či termínovaným vkladům u bank.
Posoudit je však vždy u konkrétní nemovitosti třeba stavebně-technický stav a zohlednit musíme i provozní náklady. Udává se, že aby se investování do nemovitosti vyplatilo, měl by se očekávaný výnos pohybovat kolem 5 %.
Investoři mohou jednak zvolit přímou formu investování. Tedy nejčastěji to, že si pořídí zpravidla menší investiční byt do osobního vlastnictví. Výhodou je, že se jedná nejen o formu investice, ale také o typ pasivního příjmu, který lze získat z nájmu.
Investování do nemovitostí má svá úskalí
Řešením pro zájemce, kteří si nechtějí nebo nemohou brát hypotéku a současně nedisponují adekvátní hotovostí pro koupi nemovitosti, může být tzv. nemovitostní fond. Ty primárně investují do nemovitostí komerčních.
Uvážit je nutné především skutečnost, že každá investice s sebou nese určitá rizika. I investování v realitách těchto potenciálních nebezpečí není zcela prosto. A zejména laik je nemusí být schopen účinně odhalit.
Teoreticky může do této sféry investovat každý, nicméně nezkušeným zájemcům lze doporučit investování pod záštitou odborníků na realitní trh. Se značkou Realitní společnost Praha, jež byla založena z iniciativy makléře Petra Žáčka, můžete využít profesionální poradenství zcela zdarma.