Začíná nám doba, kdybychom neměli zapomínat na ptáčky, kteří neodletěli do teplých krajů, ale zůstávají tu s námi po celou zimu. Z kraje zimy si ptáčci ještě dokážou poradit sami, když je ale tuhá a dlouhá zima, jen těžko si hledají potravu, proto se stahují do parků a zahrad a hledají pomoc. Jaké jsou vhodné budky a krmítka a čím správně krmit, abychom pomohli a neuškodili?
Krmítka
Zimní krmení ptáčků je velice oblíbené, ale málokdo ví, jak krmítko správně umístit, kdy a čím ptáky krmit. Musíme se hlavně vyvarovat toho, aby ptáky na krmítku lapila kočka, proto jej umisťujeme do zahrady, a to například na kůl, případně zavěsíme na strom na provázek. Také ho můžeme dát třeba na parapet okna, zkrátka všude tam, kam kočka nemůže.
Tvar krmítka má chránit ptáčky před deštěm a sněhem, stříška by měla mít menší přesah, snadno se pak bude čistit. Výhodou, ale ne nutností, je odnímatelné dno, můžete ho snadno sundat a lehce vyčistit a vydesinfikovat slabým roztokem.
Čím správně krmit
Krmit začínáme koncem října. Končíme, když roztaje sníh. Krmit můžeme buď koupenou směsí, anebo si můžeme sami směs připravit. Můžeme použít semínka slunečnice, ovesné vločky, mák, pšenici, ječmen, sušené bobule (jeřabiny, bezinky, hloh, rakytník, ptačí zob), proso, jablko, konopné semínko, řepku, strouhanou mrkev či drcená jádra ořechů. S množstvím to hlavně nepřeháníme, dodáváme spíše v menším množství, ale častěji, aby ptáčci stíhali jíst začerstva.
NEKRMÍME jídlem od stolu, zkaženým a shnilým jídlem a čerstvým pečivem!!!
Výbornou pochoutkou pro ptáčky je pak nesolený lůj, který můžeme zavěsit na provázek na strom.
Ještě také pozor na lojové koule, které jsou k zavěšení v plastové síťce, ptáčkům se do nich může zamotat nožička, kterou si zlomí, a pak uhynou.
Budky
Do zahrady můžeme umístit i ptačí budku, podzim je na vyvěšení ten pravý čas. Ptačí budka nesmí mít bidýlko. Ptáci ho k ničemu nepotřebují a kočkám či kunám akorát pomůže k uchycení na budce. Dáváme minimálně dva metry nad zemí tak, aby budka směřovala na jih nebo jihovýchod, a byla tak chráněna před větrem, deštěm a přímými slunečními paprsky. Budku umisťujeme na kmen, dále od místa, kde vyrůstají větve, aby se do ní nedostali predátoři. Na jeden strom patří jedna budka. Stromy s budkou pak od sebe mají být minimálně 15 metrů.
Tip na závěr: Ptáčkům na zimu můžeme udělat i pítko, kdy ale musíme často měnit vodu, aby nezamrzla, a kvůli přenosu chorob. Ptáčci jako jeden z mála zdrojů vody v zimě pítko určitě ocení.
Ještě jeden tip: Kousky jablek nemusí přijít jen do krmítka, můžete je klidně rozvěsit na provázku po stromech. Také můžeme lůj opatrně rozehřát, dát do něj semínka a udělat si tak vlastní směs, kterou pak můžeme dát do rozpůlených skořápek kokosů a zavěsit na strom, nebo třeba namočit šišky a ty také zavěsit.