Provoňte si byt levně a bez chemie

Vůně je důležitou nositelkou dobré nálady a atmosféry. Různé vůně v nás evokují různé vzpomínky a situace. Například taková vanilka či smrkové jehličí v nás evokují Vánoce. Nebo taková skořice či svařák, cítíte tu vůni, která bývá na vánočních trzích? A co teprve taková máta? Vidíte se v ráji někde u moře, jak popíjíte drinky? A když k tomu budeme dýchat vůně bez chemie, příroda i naše tělo nám poděkují.

Vůně na počkání

Nejrychlejším způsobem, jak provonět byt, jsou zaručeně svíčky. Je jich ohromné množství vůní, barev, tvarů a také pohled do plápolajícího plamínku je přímo okouzlující. Než si ale nějakou svíčku vyberete, ujistěte se, že neobsahují zdraví škodlivé látky (formaldehyd, toluen, benzen, xylen či styren). Ze všech těchto látek bolí hlava, dráždí nás ke kašli a podporují únavu. Abyste měli jistotu, že svíčky dané látky neobsahují, kupujte svíčky pouze na přírodní bázi.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nemusí to být vždy jen svíčka

  1. Esenciální oleje

Přírodní oleje provoní celý dům a nejen to, jsou i směsi, které působí například proti bolení hlavy či únavě. Pár kapek můžete přidat nejen do aroma lampy, ale také do vany, do pračky, žehličky či do vody na mytí podlah.

  1. Citrusy

Odnepaměti se plátky citrusů používaly na všelico. Dejte kůru na topení a citrusy vám doma vykouzlí příjemnou vůni. Můžete také nasušit plátky ovoce (přidat třeba jablko, brusinky…), navléct na provázek a máte skvělou voňavou girlandu, která vám doma udělá i parádu.

  1. Koření

Můžeme smíchat oblíbené koření jako třeba hřebíček, skořici či badyán a dát jej do bavlněného či lněného pytlíčku. Také můžete přidat do pytlíčku vanilkový cukr a dát jej na topení. Takhle snadno se dá vykouzlit vůně Vánoc.

  1. Eukalyptus aneb 3v1

Můžete si domů pořídit eukalyptový adventní věnec. Nejenže skvěle vypadá, ale také úžasně voní a odpočítává nám dny do Vánoc.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Tip na závěr: Esenciální olejíčky, které nejenže navodí skvělou atmosféru a hezky voní, ale také dokážou divy. Aromaterapie uleví od bolesti hlavy, rýmy či zlepšuje náladu.

  1. Borovice – pomáhá proti nachlazení a čistí vzduch
  2. Citron – pozitivní účinky na pleť, pomáhá od bolesti hlavy
  3. Kardamom – proti vyčerpání, bolesti hlavy a zahání nechutenství
  4. Skořice – povzbuzuje a působí jako afrodiziakum
  5. Smrk – pomáhá proti nachlazení a únavě
  6. Eukalyptus – podporuje koncentraci a odbourává migrény

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---