Prosperující rostliny v místnosti indikují prostor vhodný pro duševní zdraví

Voda, čerstvý vzduch a sluneční světlo jsou hlavní životní síly, které mají obrovský vliv na vše živé. Pokud patříte mezi milovníky rostlin, jistě si uvědomujete, jaký vliv na ně má prostředí, ve kterém se nacházejí. A možná se od našich zelenolistých přátel příliš nelišíme: podle nové studie považuje více než 90 % dotázaných lidí vliv denního světla na duševní zdraví za významný, uvádí web Květinářství.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Rostliny, které milují světlo

V běžném životě se hovoří o rostlinách, které milují světlo. Důvěryhodní odborníci na rostliny vám však potvrdí, že ačkoli některé rostliny mohou přežít i při mírném osvětlení, všechny zelené rostliny jako takové potřebují alespoň určité množství světla a k tomu, aby se jim dařilo, je nezbytné určité množství přirozeného světla. Již dlouho je známo, že rostliny sledují dostupnost světla, aby optimalizovaly růst semenáčků, a podle toho formují svůj vývoj, jak uvádí web Proelektrotechniky.cz.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Sazenice mohou měnit tvar i barvu

Sazenice mohou změnit barvu nebo tvar, aby přežily nevhodné podmínky, dokud nenajdou správné množství slunečního světla a kyslíku. Taková adaptace je však časově omezená: bez světla a čerstvého vzduchu semenáčky, a dokonce i dospělé rostliny zahynou, uvádí portál Magazín zahrada. Na druhou stranu tam, kde se rostlinám daří, je vysoká pravděpodobnost, že se budete cítit skvěle i vy – a to nejen proto, že přítomnost zeleně má pozitivní vliv na vaši náladu.

Pokojové rostliny dokážou během 24 hodin odstranit až 87 % toxinů ze vzduchu a pohled na zeleň a přírodu nám pomáhá cítit se uvolněněji a klidněji, což následně prospívá našemu celkovému duševnímu zdraví, jak uvádí portál DMP.com. Podmínky příznivé pro rostliny vás také naplní radostí: za naše štěstí a náladu jsou z velké části zodpovědné hormony, včetně hormonu serotoninu, který je často označován jako hormon dobré nálady.

Zdroje: Květinářství, Magazín zahrada, DMP.com, Proelektrotechniky.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---