Prodlužte jim život: Jak pečovat o řezané rostliny?

Především ženy jistě potvrdí, že dostat krásnou živou kytici zaručeně potěší. Zpravidla květiny dostáváme při příležitosti narozenin, výročí a někdy prostě jen tak. Jsou krásné na pohled, takový dárek pohladí na duši. O pár dní ale přijde zklamání, když řezané květiny začnou postupně uvadat a ztrácet na kráse.

Jak prodloužit život řezaným květinám?

Možná i vás trápí, když vidíte řezanou květinu, jak po pár dnech postupně uvadá. Je vám líto nejen samotné rostliny, ale i peněz – taková květina není nejlevnější záležitost. Chcete poradit, jak květinám alespoň o pár dní prodloužit život?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Řezané květiny do studené vody nepatří

Také vždy natočíte vázu plnou ledové vody, do které následně v dobré víře ponoříte řezanou květinu? Chyba! Ledová voda je pro řezané rostliny šok. Proto je dávejte do vlažné vody, ve které se mnohem lépe přizpůsobí okolní teplotě.

Stonky seřízněte zešikma

Může se stát, že si domů přinesete řezanou květinu, jejíž stonky budou seříznuté rovně. Zkušené aranžérce květin v květinářství by se to stát nemělo, přesto vždy stonky u květin kontrolujte. Mějte na paměti, že stonky musí být vždy seříznuty zešikma, protože pak se k nim dostane mnohem více živin a vydrží krásné podstatně déle.

Nepotřebné listy musí pryč

Květině můžete výrazně ulevit i tím, že se zbavíte nepotřebných lístků v její spodní části. Listy, které se schovávají ve váze, budou zbytečně zahnívat, čímž zkrátí životnost celé rostliny. Kromě toho díky nim bude voda zakalená a začne nepříjemně zapáchat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vodu je třeba měnit každý den

Vám by se též nelíbilo pít několik dní stejnou vodu – podobně to má i rostlina. Zaslouží si každý den čerstvou vodu (vlažnou, nezapomeňte). A vás neubude, když si jednou denně vzpomenete vylít starou vodu a květině dopřát novou.

Používejte výživný roztok

Dostali jste někdy k řezané květině pytlíček s výživou? Věřte, že nebyla součástí rostliny jen tak pro legraci. Tento roztok, který může být jak tekutý, tak sypký, dodá řezané rostlině všechny potřebné živiny a postará se o prodloužení její životnosti.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---