back to top

Proč si na balkon, terasu či do zahrady pořídit vodní prvek

Fontánky, jezírka, malé i větší vodopády – tyto a další vodní prvky se stále častěji objevují na českých balkonech a zahradách. K jejich rozšíření v poslední době přispěla teplá a suchá léta. Voda působí uklidňujícím dojmem a přináší do zahrad pocit svěžesti. Navíc přiláká řadu zvířat, která můžete v klidu sledovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

S jezírkem zahrada ožije

V zahradním jezírku se rádi osvěžují zpěvní ptáci, napít se tam mohou přijít také ježci a veverky. V jezírku se daří žábám, které ovšem v době rozmnožování ruší nepříjemnými zvukovými projevy. Ne příliš vítaná je přítomnost hmyzu, zvláště komárů. Především kvůli nim je vhodné chovat v jezírku ryby, které se larvami komárů živí. Pokud chcete živočichy k jezírku skutečně přilákat, doporučuje portál ireceptar.cz ponechat alespoň na jedné straně pozvolna se svažující břeh, vyplněný štěrkem nebo oblázky či obložený plochými kameny.

Zvýšená vlhkost uvolňuje dýchání

Vodní prvek na balkoně, terase nebo na zahradě pozitivně ovlivní mikroklima v okolí vašeho obydlí. Voda zvlhčí suchý vzduch, příjemněji se pak dýchá, což ocení nejen astmatici. V horkých dnech vodní prvek navíc i ochlazuje okolí.

Krásná dekorace

I docela jednoduchá fontánka může být krásným dekorativním prvkem, který ani nezabere mnoho místa. Tekoucí voda působí uklidňujícím dojmem, přináší na balkon či terasu pohyb a vzruch. I za poměrně malý obnos si můžete dopřát vzhled přepychového sídla. Jednoduchou fontánku pořídíte klidně i v hobby marketu, můžete si ji sami vyrobit, pozvat zkušeného řemeslníka, či dokonce zakoupit dílo renomovaného umělce. Záleží na tom, jak moc hluboko do kapsy chcete sáhnout. Některé fontánky jsou malými uměleckými díly, která po setmění zvláště vyniknou, pokud je doplníte vhodným osvětlením.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Osvěží také společenské vztahy

U fontánky či jezírka se krásně odpočívá, děti si tam rády hrají, příjemně se povídá s blízkými lidmi. Posezení v sousedství vodního prvku se může stát společenským centrem vaší zahrady nebo terasy. Docela malá investice přinese spoustu pohody a milých zážitků při trávení času s rodinou či přáteli.

Zdroje: ireceptar.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---