Jakmile udeří zima a započne topná sezona, mnoho domácností začne mít jeden společný problém: orosená okna. Vysrážená vlhkost mající podobu kapiček či vlhkého oparu vás dokáže nemile potrápit pouhým pohledem. Lze srážení vlhkosti na oknech nějak předcházet?
Jaká je doporučená vlhkost vzduchu?
Co se týče vlhkosti vzduchu v místnosti, existují normy a vyhlášky, které udávají, jaké procento vlhkosti je optimální. Mluvíme-li o ideální vlhkosti vzduchu v místnosti, musíme zmínit vlhkost v rozmezí 45 až 60 %. Za přípustnou relativní vlhkost se považuje rozpětí 30 až 70 %.
Co je rosný bod?
Už jste někdy slyšeli o pojmu známém jako rosný bod? Jde o teplotu, při které je vzduch maximálně nasycen parami a jeho relativní vlhkost je 100 %. Ve chvíli, kdy teplota klesne pod tento bod, dochází ke kondenzaci.
Problém se srážením vlhkosti na oknech nemají jen domácnosti s dřevěnými okny, tato potíž se týká i oken plastových (či hliníkových). Nejčastěji dochází ke srážení vlhkosti ve třech místech: mezi izolačními skly, z vnitřní strany oken a z vnější strany oken.
Proč se okna rosí mezi izolačními skly?
Řešíte problém, kdy se vám vlhkost sráží mezi skly? Vnitřní prostor izolačního dvojskla funguje tak, že je vyplněn vzácnými plyny. Rámeček uzavírá prostor mezi skly tak, aby vzácné plyny nemohly uniknout a zároveň aby se vodní páry nedostaly dovnitř. Ve chvíli, kdy se vodní páry dostanou dovnitř, plastové okno se začne mlžit. Zde je problém v porušení vzduchotěsnosti, což je potřeba řešit za pomoci specializované firmy.
Proč se okna rosí zvenčí?
Ve chvíli, kdy se teplý vzduch z prvních slunečních paprsků po ránu tzv. potká s okenními tabulemi, které jsou chladnější, dojde ke kondenzaci vlhkosti. Vlhkost se sráží na dolním okraji venkovního skla. Tehdy se nedá dělat nic, okna jsou na tuhle situaci připravená a není třeba tento problém řešit.
Proč se okna rosí zevnitř?
Nejčastějším důvodem rosení oken zevnitř je příliš vysoká vlhkost v místnosti (viz výše v článku). Nad ránem se venku ochladí, dojde tak k ochlazení vnitřního skla a vodní páry se na okně vysráží. Jak se proti rosení vnitřních oken bránit?
Pomoci může nárazové větrání, v zimě se doporučuje větrat intenzivně. Ideálně třikrát během dne po dobu pěti minut větrejte skrze plně otevřená okna. Nepřekrývejte topení, například oblečením. Při vaření používejte digestoř, která nejenže zachytí vůně, ale odsaje i vodní páry.