Jaro už pomaličku klepe na dveře, a my už se tak nemůžeme dočkat, až budeme moci trávit čas na zahrádce. Nadšení zahrádkáři už netrpělivě odpočítávají dny do první výsadby. Možná se i vy nemůžete dočkat a uvažujete, že se pustíte do přípravy vašeho skleníku na nadcházející sezónu. S tímto úkolem vám dneska pomůžeme.
Zbytky musí pryč
Vůbec první úkol, který na vás v této sezóně čeká, je odstranit všechny rostlinné zbytky. Cokoli, co ve skleníku zbylo ještě z předchozího léta, musí na radu webu Magazín Zahrada nekompromisně pryč. Hmota, která je odumřelá a je ve skleníku navíc, by mohla ukrývat choroboplodné zárodky, které by mohly způsobit nepříjemnosti během sezóny, která už je za rohem.
Umytí a dezinfekce
Nepodceňujte přípravu a věnujte čas také umytí a následné dezinfekci stěn skleníku. Není hned nutné sahat po prostředcích, které v sobě obsahují chlor. Stejně tak dobře si vystačíte s vodou smíchanou s trochou octa a pár kapkami prostředku na mytí nádobí.
Věnujte pozornost půdě
Zdravá půda je podle webu Agro Natura základním předpokladem pro hojnou úrodu. A vy se určitě chcete těšit z vlastnoručně vypěstované zeleniny či dalších plodin, že ano? Proto věnujte pozornost zemině. Není nutné měnit ji každý rok (zemina vydrží klidně i několik let), rozhodně ale radíme dopřát jí s příchodem jara organické hnojivo.
Vyžeňte ze skleníku nezvané hosty
Web Zahrádkářská poradna varuje před výskytem nezvaných hostů, jež se mohou ubytovat ve vašem skleníku. Mluvíme zde například o mšicích, sviluškách či molicích. Tyto potvůrky je potřeba ze skleníku vyhnat. Je-li to žádoucí, proveďte desinfekci zeminy použitím dusíkatého vápna. Objevíte-li škůdce na stěnách, vydezinfikujte je prostředky s chlorem – případně se poptejte ve specializovaném obchodě, kde vám jistě poradí, co na tyhle neřády platí.
Zdroj: magazinzahrada.cz, agronatura.cz, zahradkarskaporadna.cz