Přilákejte na svou zahradu motýly těmito 5 bylinkami. Zachutnají i vám! 

Chcete mít zahradu plnou krásných motýlů? Nalákejte je některými druhy bylinek, které mají rádi. Skvělým způsobem je například bylinková zahrádka, která poslouží i zahradníkovi. Pokud ale nechcete pěstovat rostlinky jen pro ně, zkuste je nasadit na celý záhon, ze kterého budete mít užitek i vy. 

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Vyberte to správné místo

Motýli milují teplo a slunečno, tak pro ně vyberte slunné stanoviště, které je v závětří. Jak radí web Abecedazahrady.dama.cz, kolem záhonu nebo po vysázení přímo do něj nasypte mulč nebo kamínkovou drť. Oba materiály se sluncem nahřívají a potom vyzařují příjemné teplo, což motýlům vyhovuje. Máte-li na zahradě kamenné opěrné zídky či skalku, nebojte se využít těchto materiálů. Na slunné stanoviště ale vybírejte rostliny, které netrpí na horko aby neuschnou.

Pažitka neboli šnitlík má spoustu vitamínů

Tuto vytrvalou rostlinu ve své nejzákladnější podobě znají i malé děti. Pažitka se jí celá, jde o oblíbenou naťovou zeleninu, sníst tedy lze i květy. Ty najdou využití i v suchých vazbách. Je bohatým zdrojem vitaminu C, obsahuje i provitamín A, vitamín B2, silici se sírou a minerální látky. Má protizánětlivé účinky.

Druhů pažitek je několik. Můžete ale vyzkoušet třeba druh Rising star, který má tmavě zelené aromatické listy a růžové jedlé květy. Nebo odrůdu Allium tuberosum – česnekovou pažitku. Její  listy mají pikantní pažitkovou chuť a chuť česneku, květy tvoří velká bílá květenství a dá se využít i do vazeb.

Šalvěj pomůže při spoustě potížích

Šalvěj lékařská má i další druhy. Koření ze šalvěje, sušené nebo čerstvé listy mají lehce nahořklou chuť, která se hodí k vepřovému a telecímu masu či do omáček, nádivek a k sýrům. Sbírá se i kvetoucí nať. Šalvěj má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, díky čemuž omezuje pocení nervového původu, pomůže vám při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích nebo nadýmání.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Sladce voňavá levandule

Tato velmi oblíbená bylina krásně voní, využívá se hlavně v kuchyni  a v kosmetice, a navíc ještě krásně vypadá. Do bylinkové zahrádky se s těmito rostlinami bude skvěle hodit, při sklizni květů ale myslete na motýly a nějaké ty voňavé kvítky jim na rostlině nechte.

Zdroj: Abecedazahrady.dama.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kadlecováhttps://ezena.sk/
Miluju dobré jídlo a ráda zkouším nové recepty, hlavně ty zdravé. Pečení a vaření mě dělá šťastnou. Mojí vášní je také zahrada a vše kolem ní. Ráda vám na webu iBydlení.cz předám různé rady a tipy, které se týkají zahrady, a přidám nějaký ten zdravý recept.

Nejnovější články

--- Další články autora ---