Praktické tipy pro prodloužení životnosti matrace

Matrace je z velké části zodpovědná za to, jak dobře se vyspíme a s jakou náladou vstaneme do nového dne. Pořízení matrace není otázkou pár týdnů či několika měsíců, ale klidně i několika let. Proto je důležité nejen vybírat správně, ale také se o matraci řádně starat. Chcete poradit, jak prodloužit její životnost?

Používejte chránič matrace

Samozřejmostí by pro nás mělo být používání chráničů matrací. Ty matraci chrání nejen před různými nehodami (například pomočení dítěte, vylití tekutiny a podobně), ale i před potem či usazováním odumřelých buněk kůže. Chrániče matrace se dají sejmout a pohodlně vyprat, což bychom měli dělat pravidelně (ideálně co 14 dní při převlékání ložního prádla).

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vyberte vhodný rošt

Na vhodně zvoleném roštu podle webu Mattress Clarity hodně záleží. Není-li totiž matrace podepřena správně, dochází k jejímu nerovnoměrnému opotřebení. Mohou se pak objevit různé proleženiny nebo důlky, což bude mít za následek vaše nepohodlí a nekvalitní spánek.

Žádné skákání na posteli

Děti to milují a rodiče jim tuhle rozvernost mnohdy dovolí. Jenže matrace poskakováním hodně trpí, nemluvě o tom, že se snižuje její životnost.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pravidelně převracejte matraci

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak prodloužit životnost matrace, je pravidelně ji převracet. Podle webu CNET díky tomu zabráníte, aby došlo ke vzniku proleželých míst. Matraci otáčejte co každé 2 až 3 měsíce.

Nezapomínejte matraci čistit

Čistá matrace je klíčem ke zdravému spánku. Matrace čistěte pravidelně podle pokynů výrobce. Některé domácí čisticí prostředky, jako je jedlá soda a esenciální oleje, mohou pomoci vyčistit tkaninu matrace, aniž byste museli utrácet za drahé čisticí prostředky. Matraci je také dle webu Windermere potřeba pravidelně vysávat.

Vyhněte se jídlu nebo pití na posteli

Je sice lákavé dopřát si něco dobrého na zub přímo z pohodlí postele, ale myslete na to, že je zde riziko znečištění. Proč zbytečně riskovat, a snižovat tak životnost matrace?

Zdroj: mattressclarity.com, cnet.com, Windermere.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---