Pozor na klíšťata! Jak snížit jejich výskyt na zahradě?

S příchodem jara a s narůstajícími teplotami se bude aktivita klíšťat postupně zvedat. S klíšťaty si není radno zahrávat, mohou být totiž přenašeči některého ze závažných onemocnění, jako je lymská borelióza, klíšťová encefalitida a další. Pojďme se tedy podívat na to, jak proti klíšťatům co nejvíce bojovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Ve vysoké trávě jsou klíšťata doma

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, nejúčinnější obranou je proto její pravidelné sekání sekačkou nebo zahradním traktorem. Jak uvádí web Bydlet, skvělým útočištěm pro klíšťata může být také hromada listí nebo kompost, který ale nepatří jen tak na hromadu. Kompostér si můžete buď vyrobit, nebo zakoupit již hotový. Takové prostředí nemají klíšťata vůbec ráda.

Vysaďte voňavé rostliny

Vysaďte v zahradě rostliny, které klíšťatům nevoní. Mezi takové patří například levandule, česnek, rozmarýn nebo máta. Levandule spolehlivě odežene také komáry. Klíšťata nesnášejí ani kopretiny stračkolisté.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vyrobte si domácí repelenty

Jak radí web iReceptář, než se vrhnete na recepty, které jsou prověřené generacemi, nezapomínejte nikdy i na další prevenci, a hlavně na důkladnou kontrolu těla. Je vhodné zvážit také očkování.

  • Rozmarýnovo octový repelent Svařte litr vody se dvěma lžicemi rozmarýnu. Můžete použít čerstvý, ale sušený bude více výraznější. Do vychladlého odvaru přidejte lžíci octa a plňte do lahviček. Místo rozmarýnu můžete použít i šalvěj nebo hřebíček.
  • Hřebíčkový repelent
    20 g hřebíčku podrťe nebo nahrubo nasekejte nožem a zalijte 100 ml lihu. Nechte louhovat dva až tři týdny. Následně směs sceďte přes husté sítko a přelijte do lahviček s pumpičkou.
  • Šalvějový repelent s citrusy Do větší zavařovací sklenice dejte kůru z citrusů a okolo 25 listů šalvěje. Vše zalijte horkým minerálním olejem. Můžete použít dětský olej, který je bez zápachu, jemný a dobře se roztírá. Sklenici uzavřete a obsah nechejte louhovat na tmavém a chladném místě alespoň jeden týden. Před použitím nezapomeňte scedit.

Roztoky aplikujte před pobytem venku, ale vždy pamatujte také na vhodné oblečení a následnou kontrolu pokožky. Po několika hodinách aplikaci opakujte především na odhalené části těla. Oblečení se spíš vyhýbejte, některé směsi by ho mohly zabarvit.

Zdroje: Bydlet.cz, iReceptář.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---