Mnoho lidí potréninkové jídlo zanedbává. Maximálně se jen odbude proteinovým nápojem nebo tyčinkou, případně banánem. Přitom jídlo po cvičení je jedno z nejdůležitějších jídel dne. Proto je důležité se zamyslet nad jeho skladbou. V tomto článku jsme shrnuli nejdůležitější body, které je třeba o tomto jídle znát.
Proč je jídlo po cvičení důležité?
Během cvičení dochází k vyčerpávání glykogenových zásob, které fungují jako zdroj energie pro naše svaly. Vhodně zvolená strava nám pomůže nejen tyto zásoby opětovně naplnit, ale také podpořit regeneraci svalů, které během tréninku dostaly zabrat. Proto je naprostý nesmysl vyhýbat se po něm jakémukoliv jídlu, což dělají nejčastěji lidé, kteří se snaží co nejrychleji zhubnout.
Kdy si dát jídlo po tréninku?
Pokud jste v procesu hubnutí, dejte si po cvičení od jídla zhruba hodinu pauzu. Jste-li v procesu nabírání svalové hmoty a víte, že si dáte plnohodnotné jídlo, zhruba 10 až 15 minut po tréninku doporučujeme sáhnout po klasickém syrovátkovém koncentrátu nebo izolátu. Jestliže vás v nejbližší době žádné velké jídlo nečeká, zvolte vícesložkový proteinový nápoj. V každém případě byste se měli najíst hodinu až dvě po skončení cvičení.
Jak by mělo potréninkové jídlo vypadat?
Po tréninku dopřejte vašemu tělu bílkoviny. Ty jsou důležité pro regeneraci a obnovu svalových vláken. Nejlepší jsou ve formě vařených vajec, mléčných výrobků, libového masa, ryb nebo mořských plodů. Vyhýbat byste se neměli ani kvalitním sacharidům, které jsou zdrojem energie. Zdravé sacharidy najdete v celozrnném pečivu, rýži, luštěninách, ovesných vločkách, neslazeném müssli apod. Z tuků zvolte ty zdravé. Pomáhají totiž podpořit hojení těla. Najdete je třeba v avokádu, semínkách nebo oříšcích.
Tipy na potréninkové svačiny
- tuňák se zeleninou a celozrnnými nebo luštěninovými těstovinami
- plátek kuřecího prsního s celozrnným kuskusem a zeleninou
- míchaná vajíčka se šunkou s vysokým obsahem masa
- ovesná kaše s ovocem
- celozrnný toast se šunkou s vysokým obsahem masa, mozzarellou a zeleninou
Zapomínat byste neměli na skladbu vašeho celkového jídelníčku a stravovacích návyků. Rozhodně je také důležité brát v potaz fakt, že každý člověk je individuální a musí si najít mezi jídly to pravé, co mu bude vyhovovat. Nic nezkazíte tím, když se o stravě poradíte s výživovým poradcem nebo trenérem.
Zdroj: Gymbeam, Inkospor, Gymbeam