Potřebujete zpevnit svah za domem? Řešení je hned několik

Pokud máte za domem svah, může se velmi lehce stát, že se začne nebezpečně pozvolna posunovat. Děje se tak především tehdy, když není dostatečně zpevněn, případně z nějakého důvodu dojde k jeho narušení. Co udělat pro to, abyste mohli v noci klidně spát a nebát se, že vás může kdykoli vzbudit zemina nahrnutá na obvodové zdi?

Důležité informace o svahu určí, jak jej zpevnit

Jinak se zpevňuje svah se sklonem 30 °, jinak je nutné postupovat v případě, že je sklon 40 °. Abyste k tomu u vás přistoupili správným způsobem, je nutné vědět i to, jaké je jeho složení. Třetí důležitou skutečností je délka svahu. Pokud máte svah tvořený zeminou, která je stabilní, budete mít snadnější práci. Pozor na obzvlášť prudké svahy. Tady je vhodné probrat celou vaši snahu nejdříve s erudovaným statikem, abyste svahu i sobě neuškodili.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

V případě, že je váš svah se sklonem 30 °, můžete na něj položit travní rohože, aby nedocházelo k vyplavování osiva. Rohože lze uchytit k terénu ocelovými skobami.

V případě prudších svahů, což jsou svahy o sklonu 30 –40 °, se setkáváme s náročnějším výsevem travního semene a maximálními přípustnými sklony pro údržbu klasickou travní sekačkou. Je proto vhodné použít pro zpevnění velké kameny a pro osazení použít skalničky a nízké konifery. Vhodné jsou i dřeviny, jež se časem rozrostou a zajistí zpevnění svahu svými kořeny. Takový svah bude využíván jako skalka.

Jak zpevnit prudký svah?

V případě, že máte u domu svah se sklonem kolem 40 ° a o něco víc, je nutné jej rozdělit pomocí opěrných zídek. Tím vytvoříte velmi hezké terasovité uspořádání zahrady. Provedení těchto úprav je ale náročné a bez techniky se neobejdete. Také budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Je důležité do detailů naplánovat jednotlivé terásky, počítat s velkou zátěží opěrných zídek, jež musí mít základy s dostatečnou pevností, které budou počítat i s nasáklou půdou po dešti nebo při jarním tání. Vyplatí se nechat si pomoct odborníky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Zídky můžete zhotovit z kamenů a dřeva, kdy je kameny možné skládat nasucho nebo spojit maltou. Náhražkou je pak beton, který může mít více podob. Za uvážení stojí i betonové palisády nebo svahové tvárnice. U prudkých svahů platí, že musí být terásky stabilní a s dostatečně pevnými vyzděnými zídkami. Na pozvolný svah, u něhož vytváříte terásky, je možné použít dřevěné palisády, u nichž je potřeba dát pozor na kvalitní ošetření impregnací.

V posledních letech jsou oblíbené i gabionové konstrukce.

Pomoci ke zpevnění si můžete i pomocí moderních materiálů, jako jsou kokosové rohože s životností cca 3 roky, zatravňovací plastová dlažba, která má velmi vysokou životnost, je lehká, snadno se s ní manipuluje. U prudkých a členitých svahů můžete sáhnout po geomřížovině.

Výškové rozdíly v zahradě můžete po zpevnění překonat s pomocí venkovních schodů. Zvolte betonové nebo dřevěné palisády, kámen, beton nebo jiný materiál, který bude ladit k vaší zahradě. Výšku stupňů udává sklon svahu, ale co se týče konstruování nášlapů, jsou nejvhodnější širší a nižší stupně.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---