V posledních letech mají některé české domácnosti kompostéry do bytu neboli vermikompostéry. V nich se nacházejí narůžovělé kalifornské žížaly, které si ale nesmíme splést s těmi našimi, které umí velmi dobře proměnit bioodpad na hnojivo. Jak nám tyto žížaly mohou pomoci? A kde se vlastně dají do kompostu sehnat?

Vermikompostér se hodí i do bytu
Myslíte si, že kompostér do bytu nepatří? Je to tak. Bytový vermikompostér se ale vejde i do garsonky, a je navíc i pěkným bytovým doplňkem. Seženete minimalistické designové modely, ale i několikapatrové nádoby, které jsou vhodné třeba do garáže či dílny. Podle webu Abecedazahrady.dama.cz si vermikompostér můžete vyrobit sami, a minimalizovat tak pořizovací náklady.
Je to nádoba pro kompostování kuchyňského bioodpadu pomocí kalifornských žížal. Ty z něj velmi rychle vytvoří kvalitní přírodní substrát a hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny. Umístit ho můžete vlastně kdekoliv, v kuchyni, předsíni, komoře, na toaletě nebo třeba na zaskleném balkóně. Zápachu se nemusíte vůbec bát.
Jak vermikompostér funguje
Tihle růžoví kalifornští tvorové ho rychle a důkladně promění na úžasné hnojivo. Krmit je můžete rostlinnými zbytky z kuchyně i zahrady. Výsledný koncentrát, nazývaný také žížalí čaj neboli vermifluid, se hromadí ve spodní nádobě vermikompostéru a je plný minerálů a cenných živin. Vylít ho stačí přibližně jednou za tři měsíce. A to kamkoliv k pokojovým rostlinám nebo třeba rajčatům a paprikám, které pěstujete na balkóně.
A proč právě žížaly kalifornské a ne české? Žížala kalifornská je totiž na rozdíl od naší žížaly hnojní mnohem výkonnější a pobyt v bytových kompostérech snáší mnohem lépe. Vyšlechtěna byla totiž právě na zpracování organického odpadu. 500 dospělých jedinců žížal kalifornských za den zpracuje 250 gramů organických zbytků. V dobrých podmínkách se může jejich počet zdvojnásobit.

Kde se dají sehnat kalifornské žížaly?
Sehnat byste je měli u mnoha firem. Na internetu jich jsou desítky. Za jednu násadu zaplatíte obvykle mezi třemi a čtyřmi stovkami, připlatit si budete muset také za speciální box, který žížaly ochrání před vysušením a dalšími vlivy.
Na „žížalí mapě“, kterou si Češi vytvořili, zjistíte, kde se ve vašem okolí dají získat kalifornské kompostovací žížaly úplně zdarma. Zdarma seženete i české žížaly hnojní. Na ty ale budete muset vyrazit po dešti.
Zdroj: Abecedazahrady.dama.cz