Poraďte si jednoduše se sněhovou nadílkou. Vhodná lopata na sníh vám ušetří čas i nervy

Sníh je konečně tady! Z bílé ledové pokrývky mají neskutečnou radost především děti a milovníci zimních sportů. Ostatní za sněhovou nadílkou vidí hodiny jejího odhazování, které se mnohdy zdá být nekonečné. Aby vám šla práce doslova pěkně od ruky, měli byste si pořídit správnou lopatu na sníh. Jak takovou pořídit? Určitě se nerozhodujte jen podle ceny. V našem rádci vám prozradíme, na co konkrétně byste se měli u lopaty zaměřit.

Začněte výběrem materiálu

Každý materiál má svoje pro a proti. Plast je lehký, levný a bezúdržbový. Na druhou stranu nebývá často příliš kvalitní a může se pod tíhou mokrého sněhu prohýbat nebo jeho vrstvami ani neprojde. Pokud chcete plast a nic jiného, pořiďte si lopatu, která má plast odolnější. Investice do ní se rozhodně vyplatí. Dřevěné násady bývají kvalitní, ale aby dlouho vydržely, je třeba se o tento materiál starat. Na konci každé sezóny je nutné je přetřít olejem na dřevo a důkladně vysušit. Ocelové lopaty bývají odolnější a pevnější, takže se nemusíte bát, že byste je ohnuli nebo jinak znehodnotili. Na druhou stranu však toto nářadí bývá těžší a dražší. Zlatou střední celou proto bývá hliník. Je dostatečně kvalitní, ale stále lehký.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Šířku pracovní plochy volte podle velikosti pozemku

Pokud hodláte odklízet jen malou cestičku nebo chodník před vchodem a příjezdovou cestu, bude vám stačit lopata se šířkou pracovní plochy do 50 cm. V případě odklízení větších částí pozemku, zvolte lopatu se šířkou nad půl metru. Pomocí ní tak zvládnete odklidit sníh daleko rychleji.

Cena

Jak jsme již zmínili v úvodu, neměli byste unáhleně koupit lopatu, která patří v obchodě mezi ty nejlevnější. Některé levné sice mohou být kvalitní, ty další se ale mohou po pár použitích zničit. Při výběru se zaměřte na to, aby všechny části byly skutečně pevné a nepoškozené.

Značka

I mezi bezejmennými výrobky sice můžete občas najít skutečný poklad, ale pokud chcete vsadit na jistotu, pořiďte si lopatu na sníh od kvalitního výrobce. Top lopaty na sníh pořídíte od značky Fiskars, Hecht nebo třeba Compass.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zaměřte se i na ostatní prvky lopaty

Teleskopická rukojeť

Díky ní se nebudou moci ostatní členové domácnosti vymlouvat na to, že sníh nemohou odklízet, protože je lopata příliš malá, nebo naopak velká. Její výšku si totiž jednoduše nastaví podle výšky postavy. Navíc se nebudete muset u práce ohýbat, za což vám poděkují zejména vaše záda.

Odnímatelná násada

Na univerzální násadu během chvilky připevníte části jiného pracovního nářadí, jako jsou třeba hrábě, rýč, motyka apod. Násadu oceníte hlavně v případě omezeného prostoru ve sklepě nebo kůlně.

Skládání

Některé lopaty na sníh se dají skládat. Ty bývají menší, ale na druhou stranu si ji můžete vzít kamkoliv s sebou. Ocení ji zejména trampové nebo cestovatelé.

Ergonomie

Ergonomicky tvarovaná násada a měkká rukojeť ve tvaru písmene D zajistí jednodušší manipulaci s nářadím. Nářadí bývá lehčí, ale bohužel dražší.

Pokud máte možnost, rozhodně toto nářadí vyzkoušejte na prodejně osobně. Potěžkejte si ho, ať máte lepší představu o tom, jak se vám s ním bude ve finále pracovat. V případě nakupování online si před jeho pořízením projděte uživatelské recenze konkrétního výrobku. Důležité je výběr nepodcenit. Protože čím lepší lopatu na sníh budete mít, tím méně se s ní nadřete. A tím dříve si budete moci užívat skutečného dovádění ve sněhu.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---