Pojištění hypotéky: Dejte si dohromady pro a proti

Vzít si hypotéku je pro mnoho lidí jediný způsob, jak si splnit sen o vlastním bydlení. Už samotný výběr hypotéky může být pro některé matoucí a náročný. A pak je tu ještě pojištění hypotéky. Je povinné? Potřebujete ho? Je lepší si hypotéku pojistit, nebo je to zbytečná věc? V tomto článku to společně rozlouskneme.

Uvažujete o hypotéce?

Pokud uvažujete o hypotéce, určitě byste měli vědět o tom, jestli je pojištění hypotéky potřeba, k čemu slouží a jestli se vám vyplatí. Hypotéka je zpravidla závazek na celý život (nebo minimálně na jeho větší část). I z toho důvodu je rozumné mít takový závazek krytý.

K hypotéce se pojí celkem tři druhy pojištění – pojištění nemovitosti, pojištění schopnosti splácet hypotéku a životní pojištění. Nyní se na jednotlivé druhy pojištění podíváme trochu blíže.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je na rozdíl od dalších dvou druhů pojištění povinné. Prostřednictvím pojištění nemovitosti se chrání především banka. Ve chvíli, kdy by se s nemovitostí něco stalo a vy jste zároveň přestali splácet, neměla by vám banka co zabavit. Proto je pojištění nemovitosti povinné, a to po celou dobu trvání hypotéky.

Pojištění schopnosti splácet hypotéku

Toto kolektivní pojištění sice není povinné, ale ve většině případů jej banka klientům nabízí společně s hypotékou. V tomto případě je banka postavena do role prostředníka, který zprostředkovává produkty pojišťovně, se kterou spolupracuje. Je jen na vás, jestli si pojištění schopnosti splácet své závazky sjednáte, nebo ne.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Životní pojištění

Třetím druhem pojištění, které se pojí k hypotéce, je životní pojištění. To si lze sjednat přímo u banky, která je i v tomto případě opět v roli zprostředkovatele. Není překvapením, že banka nabídne nižší úrok. Ve chvíli, kdy máte pocit, že vám nastavení produktu vyhovuje, jděte do toho. Není ale povinné si jej sjednávat.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---