Jste v očekávání prvního potomka a čeká vás výběr kočárku? V tomto článku vám zkusím zodpovědět, na co se při výběru kočárku zaměřit, tak aby pro vás byl vyhovující po všech stránkách. Vybírejte dobře, ale nezapomínejte, že nemusíte mít vůbec kočárkové dítě.
Finanční stránka
Na trhu je velké množství kočárků. Levnější seženete za pár tisíc, u dražších sáhnete po desetitisících. Jednu funkci mají všechny kočárky společnou. Budete v nich vozit vaše dítě, pravděpodobně každý den, proto dobře zvažte, aby byl kočárek pohodlný jak pro dítě, tak i pro vás.
Váha kočárku
Ze začátku nehraje váha kočárku takovou roli, jako když v něm vozíte později třeba 15kilové dítě. Na váhu kočárku se doporučujeme podívat i v případě, kdy bydlíte v kopcovitém terénu. Není moc příjemné tlačit do kopce kočárek, který váží stejně jako dítě. Rázem můžete tlačit přes 30 kg, a to už je pořádná fuška.
Kola kočárku
Kolečka kočárku jsou velice podstatnou součástí. Existují kolečka různých velikostí a také různých typů. Můžete mít kočárek s nafukovacími kolečky, u kterých hrozí jejich píchnutí, ale zase jsou lepší do terénu, protože lépe tlumí nerovnosti. Další variantou jsou kolečka z gumy, u který nehrozí jejich píchnutí.
Velikost koleček záleží na vašich preferencích a na místech užívání kočárku. Do města vezměte bez problému kolečka menší, ale počítejte s tím, že pokud se dostanete například na pískovou cestu nebo do hlubšího sněhu, tak neprojedete, případně velice těžce. Do terénu se více hodí kočárky s většími koly.
Korba kočárku
U korbičky se dívejte hlavně na rozměry. Často jsou korby dost malé a dítě z nich vyroste dřív, než bude sedět. Do sportovního sezení, které nejde dát do úplného lehu, není vhodné dávat nesedící dítě, protože jak uvádí motherclub.cz: „Předčasné posazování dětí, může způsobit pouze zdravotní komplikace.“
Pro letní měsíce je skvělým pomocníkem odvětrávání ve stříšce či v pevné části korbičky. Toto odvětrávání se dá také použít jako okénko, když už miminko jezdí v kočárku na bříšku. Nezapomínejte také na kvalitní matraci.
Sportovní sezení
Existují dva druhy sportovního sezení. Klasické, kdy je možné tuto sedačku polohovat do úplného lehu a tzv. korýtkové sezení. Korýtkové sezení je hodně diskutované. Z hlediska vývoje dítěte není nejvhodnější možností, protože dítě má i ve spánku stále pokrčené nohy. Na druhou stranu, pokud netráví veškerý čas v kočárku, nemusíte mít obavy. Toto tvrzení potvrzuje i web pediatrieslaskou.cz, který uvádí, že vždy záleží na čase, který dítě v korýtkovém sezení stráví.
Zdroje: