back to top

Pod povrchem Měsíce se nejspíš nachází bohatá ložiska žuly

Nejnovější průzkum Měsíce ukazuje, že tamní horniny tvořící podloží jedné ze sopek jsou nebývale teplé. Vše nasvědčuje tomu, že se v tomto místě nachází velká žulová deska, která vznikla zatuhnutím magmatu. Čím je tento nález tak významný?

Zdroj obrázku:https://www.pexels.com/

Výsledky, které se minulý týden objevily v časopise Nature, pomáhají vysvětlit, co se kdysi dávno nejspíš odehrávalo na odvrácené straně Měsíce. Potřebná data získali vědci analýzou informací z kosmických sond Čchang-e 1 Čchang-e 2. Zatímco první sonda odstartovala na svou misi v roce 2007 a zanikla o dva roky později, druhá družice fungovala mezi lety 2010 a 2014. Obě zařízení tedy již nejsou v provozu, získaná data však slouží vědcům i nadále.

Díky výzkumu byly prolomeny hranice mezi USA a Čínou

Určitý problém v práci na výzkumu představovalo prohlášení Kongresu o zákazu spolupráce mezi USA a Čínou. Američtí vědci se tak nemohli spojit se svými asijskými kolegy, kteří obě sondy sestrojili, a konzultovat s nimi své závěry. Doktor Siegler, který na studii pracoval, se však setkal se svým čínským protějškem, doktorem Fengem, a přesvědčil jej k přesunu do USA. Společně tak mohli i s dalšími kolegy pracovat na rozboru dat ze sond Čchang-e.

Obě zařízení měly v době své služby k dispozici mikrovlnné přístroje, které dokázaly prozkoumat teploty i několik metrů pod povrchem Měsíce. V kombinaci s dalšími sondami, které naši přirozenou družici zkoumaly, pak vědci odhalili zmíněné žulové podloží. Nešlo přitom o nijak zanedbatelný kus kamene, jelikož vylučované teplo magmatické horniny bylo skutečně značné. Doktoři Siegler a Feng ve své studii tvrdí, že jde o pomyslnou špičku žulového ledovce, a hlouběji pod povrchem Měsíce se pravděpodobně nachází mnohem větší ložisko této horniny.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Měsíční sopka s unikátními vlastnostmi vydává svá tajemství

Vulkanická aktivita je patrná i na jiných místech na Měsíci. Vulkán Compton-Belkovich, pod kterým se žula nachází, je však mnohem specifičtější, a spíše se podobná některým sopkám na Zemi, které chrlí viskóznější lávu. Právě proto je toto místo předmětem výzkumu již po několik desetiletí.

Samotná žula je pak poměrně vzácná v celé sluneční soustavě. Pro její vznik jsou zapotřebí velmi specifické podmínky, kdy je oceánská kůra zatlačována pod kontinentální. Klíčovou složkou je pak také voda. Měsíc je však převážně suchý a desková tektonika na něm chybí. Proto je nyní cílem vědců přijít žulové záhadě na Měsíci na kloub.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41586-023-06183-5

https://www.space.com/moon-volcanoes-granite-body-lunar-reconnaissance-orbiter
https://www.economist.com/science-and-technology/2023/07/12/an-enormous-and-unexpected-lump-of-granite-has-been-found-on-the-moon

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---