back to top

Po světě jsou miliardy nepoužívaných telefonů. Obsahují tuny vzácných materiálů

Máte doma nepoužívaný telefon nebo dokonce telefony? A napadlo vás někdy, že se jedná jen o malou kapku v moři nepoužívaných zařízení, které však mohou mít dohromady obrovskou cenu a význam pro naši budoucnost.

Telefony v šuplíku

Celosvětové konsorcium mobilních operátorů a dalších firem podnikajících v oboru mobilní komunikace GSMA sdružuje přes 1000 firem, které se snaží o nastavení standardů a sjednocení celého ekosystému po celém světě. Nedávno pak GSMA vydalo zajímavou analýzu, ze které plyne, že po celém světě leží v zásuvkách, ve skříních a na dně nejrůznějších stěhovacích krabic na pět miliard nepoužívaných mobilních telefonů.

Konsorcium upozorňuje, že zdaleka nejde jen o zajímavou, avšak v podstatě nevyužitelnou informaci. Takové množství přístrojů v sobě totiž obsahuje obrovské množství kriticky významných kovů, po nichž je v současné době obrovská poptávka, která se bude navíc v blízké budoucnosti jen a pouze zvyšovat.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com

Kriticky významné kovy v množství větším než malém

Zmíněných pět miliard nepoužívaných zařízení obsahuje na 50 tisíc tun mědi, plných 500 tun stříbra, 100 tun zlata a v neposlední řadě také tolik kobaltu, že by stačil na výrobu deseti milionů baterií pro elektromobily. Takovéto zásoby jsou potenciálně velmi významné pro ekonomiku, která má být založena na digitálních technologiích a důsledné recyklaci všech používaných materiálů.

Plány na zpětný odběr

Konsorcium GSMA plánuje, že do roku 2030 by měli operátoři získávat zpět alespoň 20 % zařízení skrze systém zpětného odběru. Všechna tato zařízení by byla následně buď opravena a navrácena k používání, nebo předána k recyklaci.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Celý plán má ale jednu poměrně zásadní trhlinu. Vytváření plánu se totiž neúčastní žádní operátoři z těch největších a nejvýznamnějších trhů, tedy z Číny, Indie, Indonésie a ze Spojených států. Má-li mít systém skutečně globální dopady, bez spolupráce operátorů v těchto zemích se neobejde. Bez ohledu na plány operátorů ale může k recyklaci odevzdat svůj telefon každý z nás sám a bez vyzvání. Vzhledem k tomu, jak negativní dopad na životní prostředí má opačný přístup, je na místě tuto maličkost pokaždé udělat.

Zdroje: https://sustainablebrands.com/read/defining-the-next-economy/mobile-industry-eyes-5b-dormant-phones-reuse-recycling

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---