Pěstování květin, ovoce a zeleniny na balkoně. Základní pravidla pro začátečníky

I bez zahrady můžeme očekávat velkou a krásnou úrodu květin, ovoce a zeleniny. Stačí jen využít plochu balkonu nebo terasy tak, aby se vám na ni toho vešlo co nejvíce. Říkáte si, že není možné si na balkoně vypěstovat rajčata nebo brambory? Přečtěte si náš článek a uvidíte, že je.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nejprve si vyberte vhodný substrát

Výběr správného typu substrátu je klíčem k úspěšnému pěstování rostlin, a to jak zeleniny, tak letniček nebo bylinek. Rozhodně si nevystačíte jen s kupovanými, které jsou velmi lehké, což přináší problém se zadržováním značného množství vody. Velmi vhodné je zajít na místní kompostárnu, kde je možné získat kvalitní kompostovou zeminu, ve které vše poroste bez nutnosti intenzivního hnojení. Výživa je alfou a omegou pěstování na balkonech.

Dbejte na správnou orientaci

Rostlinám se nejlépe daří na balkoně nebo terase s orientací na jih nebo východ. Na západní straně vám zeleň poroste také, ale budete muset více zalévat, protože slunce je zde za slunečných dnů silné. Severní strana je nevhodná, světla a tepla je zde málo.

Účinnější je dešťová voda

Kromě klasické odstáté vody z vodovodu je k zalévání vhodná také dešťová voda, která je měkká a bez chemie, takže je pro rostliny nejvhodnější. Výběr velikosti nádoby závisí na velikosti zeleně, kterou hodláte pěstovat. Kromě běžných květináčů a hranatých nádob je možné investovat do samozavlažovacích květináčů, které mají pod substrátem nádržku, takže kořeny nejsou v trvalém kontaktu s vodou, jak vysvětluje portál PrimaLiving. Nehrozí tedy jejich uhnívání. Na slunných místech nezapomeňte pořídit nádoby světlejší barvy, aby nedocházelo k přehřívání půdy a vlhkosti. V extrémních případech může dojít ke spálení kořenového systému.

Nezapomínejte na funkční estetiku

Kombinujte například zeleninu s okrasnými letničkami. Kombinace několika rostlin v jedné větší nádobě tímto způsobem pomáhá zvýšit obranyschopnost rostlin proti napadení škůdci, například vysazení paprik s kapary, píše portál Cuketka.cz. Papriky jsou často napadány mšicemi, ale větší kapie je odpudí. Kromě toho můžete použít například levanduli, ale tu zasaďte do samostatné nádoby.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co pěstovat?

Nelze pěstovat všechno, ale je z čeho vybírat pro užitek i potěšení. Vhodné jsou menší kultivary, například cherry rajčata. Co se týče jahod, doporučuje se výsadba do hlubších a širších nádob, kde substrát rychle nevysychá. Z letniček se na balkoně doporučuje pěstovat Aksamettia decomposita, menší kultivary kapucínek nebo čínské astry. Klasikou jsou muškáty, petúnie a milionové zvonky, které jsou odolné a kvetou velmi dlouho, jak uvádí Dama.cz. Pozor na studený průvan, který nedělá dobře teplomilné zelenině. Koncem podzimu přeneste a zazimujte muškáty. Citrusy přemístěte domů nebo na místo, kde dobře přečkají zimu.

Zdroje: PrimaLiving, Cuketka.cz, Dama.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---