Plazivá stálezelená trvalka paruman spanilý tvoří koberce jemně dělených listů. Je vhodná k lemování cest, chodníků a záhonů. Dobrou zprávou je, že z ní lze vytvořit i okrasný trávník. Paruman se dělí na jaře nebo i na podzim, případně v létě vrcholovými stonkovými řízky bočních výhonů. Listy jsou chmýřovité, na konci bulvy jsou květy, které kvetou v červenci a srpnu a tehdy se také sklízejí.

Co s ním dělat po sklizni
Listy parumanů sklízejte, kdykoli je budete potřebovat. Květy sbíráme, když jsou zcela otevřené, a sušíme je celé. Listy mají příjemnou jablečnou vůni a stejně jako květy se přidávají do potpourri a bylinných čajů. Z parumanu lze také připravit vinný odvar (květy povaříme s vínem) nebo léčivou a uklidňující koupel, jak uvádí web Aktuality.sk.
Specialista na křeče
Paruman je rostlina, kterou lze využít k mnoha léčebným účelům. Dle webu Aktuality.sk se používá ke zmírnění zažívacích potíží a žlučníkových potíží, snižuje horečku, zlepšuje stav pokožky, pomáhá ženám zmírnit bolestivé příznaky menstruace a příznivě působí na podrážděné nervy, které zklidňuje. Obecně má paruman protizánětlivé, dezinfekční a zklidňující účinky na organismus. Paruman je také dobrým pomocníkem v kosmetické péči. Když si s ním opláchnete vlasy, budou krásné a lesklé.

Původ
Paruman pochází ze západní Evropy. Dříve byl nejoblíbenější bylinou, ale u nás není plně doceněn. Byl znám již ve starém Egyptě, Egypťané jej používali především při vysoké horečce a hadím uštknutí. Dnes se používá při kožních onemocněních, poruchách trávení, nedostatku žaludečních šťáv, žlučníkových potížích, enzymatických poruchách slinivky břišní, léčí slezinu, pomáhá při bakteriálních průjmech, menstruačních potížích, tlumí křečovité bolesti spojené s menstruací, zklidňuje nervový systém a je vhodný při epilepsii, jak uvádí web Dennik.sk.
Zevně se dle stejného zdroje paruman užívá při kožních onemocněních, při furunkulované a zanícené kůži a oplachuje se jím vlasy, při tvorbě lupů a pro větší lesk vlasů. Účinnými látkami jsou především silice, éterický olej s azulenem, chamazulenem, flavonoidy, hořčiny, kumariny, organické kyseliny, cholin. Tyto látky mají protizánětlivé, protikřečové, protipotní a dezinfekční účinky na lidský organismus.
Zdroje: Aktuality.sk, Dennik.sk