Stává se vám, že někdy něco zaslechnete a pamatujete si to celý život? Já před několika lety takhle slyšela, že lidé v Africe nevěřili tomu, že se někdo sprchuje pitnou vodou, anebo s ní dokonce i splachuje toaletu. Nyní na tuto větu myslím při každém koupání… Co s tím?
Tekuté zlato u nás doma
Pitná voda je pro mě vzácná komodita, i když nežijeme v Africe. Vodu z kohoutku pokládám za tekuté zlato a vážím si toho, že nám doma teče – proto se snažím svou rodinu a blízké motivovat k šetření s vodou.
Dle webu vodnistrazci.cz se do každých tisíc litrů pitné vody přidává 1 až 4 kapky chlóru, a to z důvodu dezinfekce. Velké množství chlóru v pitné vodě by bylo pro nás nebezpečné, ale v takto nepatrném množství je zanedbatelné.
Jestliže si uvědomujeme, jak vzácné je mít doma pitnou vodu, pojďme si říct, jak s ní šetřit.

Umývání nádobí
- Nejlépe uděláte, když si zakoupíte myčku nádobí, protože ta ušetří nejvíce vody, jež zbytečně odteče při mytí nádobí. Jak píše web homeincube.cz, během mytí nádobí při tekoucí vodě odteče asi 40 litrů vody, zatímco myčka nádobí na jeden cyklus spotřebuje 8 až 15 litrů vody!
- Jestliže z nějakých důvodů neuvažujete o pořízení myčky nádobí, začněte šetřit vodu tím, že nebudete nádobí umývat pod tou tekoucí. Můžete si koupit větší lavor/mísu na nádobí, do níž budete odkládat vymydlené špinavé kusy, které umyjete až všechny společně pod již tekoucí vodou.
- Kupte si spořiče na vodovodní kohoutky. Ušetří vám velké množství vody. Skvělý je i kohoutek se sprchou.
Vaření
- Vždy používejte správnou velikost hrnců. Jestliže vaříte pár brambor, vložte je do menšího hrnce a rovněž do malého množství vody. Používejte také pokličku.
- Ve snaze ušetřit vodu, energii i čas vařím zbytečně hodně litrů polévky, kterou ve finále musím nakonec vyhodit. Při vaření polévky si spočítejte, kolik členů domácnosti máte a vynásobte toto množství 300 ml.
- Těstoviny vařte v menším hrnci a v takovém množství vody, jež opravdu potřebujete.
- Zbylou vodu z rychlovarné konvice nebo z kávovaru nevylévejte do umyvadla. Přelévejte ji do nádoby, kterou si k tomu určíte, a potom s ní zalévejte květiny.
- Vodu z brambor také nevylévejte do odpadu. Bramborovou vodu (neosolenou) totiž můžete smíchat s čistou vodou a použít ji jako hnojivo a postřik pro pokojové i zahradní rostlinky.

Zdroj: vodnistrazci.cz, homeincube.cz