Panašovaná monstera aneb jak pečovat o jednu z nejdražších pokojovek

Zajímavá rostlina a zároveň bytová designovka, která v současné době zažívá neuvěřitelný boom. O jaké rostlině je řeč? Přece o monsteře! Pokud jste zkušený pěstitel, máte několik zbytečných tisícovek navíc a chtěli byste skutečnou královnu mezi monsterami, tak vaší pozornosti nesmí uniknout monstera panašovaná. Jak se o ni starat, abyste nevyhodili peníze zbytečně z okna?

Monstera deliciosa albo variegata

To, co zní jako název nějaké kletby, ze které byste mohli při troše dobré vůle vyvolat nějaké monstrum, je ve skutečnosti název pro vzácný druh pokojové rostliny. Určitě jste už o monsterách slyšeli. Jedná se o subtropickou rostlinu z čeledi árónovitých, která má svůj původ v tropické Americe. Je charakteristická svými děrovanými listy. Ovšem pro tento druh je specifické její zbarvení = tzv. panašování. Toto neobyčejné zbarvení ji proto řadí k nejvzácnějším pokojovým rostlinám. Její cena se pohybuje v řádu desítek, někdy až stovek tisíců korun!

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Co je to panašování?

Panašování (neboli také variegace) je označení pro pestrolistost. Rostliny mají na svých listech nepravidelně tvarované fleky v bílé (případně krémové nebo někdy žlutobílé) barvě. Nejvíce ceněné jsou listy, jejichž jedna polovina je zelená a druhá ve světlém odstínu. To, co vypadá velice zajímavě, je ve skutečnosti mutace DNA. Ta způsobuje nedostatečnou produkci chlorofylu. Změna v DNA se poté dědí z rostliny na rostlinu.

Jak pečovat o panašovanou monsteru?

Vzhledem k tomu, že rostlině částečně chybí chlorofyl, je velice choulostivá na péči. Rozhodně se nehodí pro začínající nebo nezkušené pěstitele. Zde jsou základní zásady jejího pěstování.

  • Miluje světlé místo, ideální je jižní světová strana.
  • Ideální je pokojová teplota, která se pohybuje mezi 18 až 25 °C.
  • Rostlinu zalévejte rovnoměrně, až je vrchní půda suchá (zhruba jednou týdně).
  • Její listy můžete pravidelně rosit rozprašovačem.
  • Dno květináče by mělo mít drenáž z perlitu.
  • Ideální je pěstování v substrátu přímo určeném pro monstery.
  • Od jara do podzimu jí jednou za 14 dní dopřejte hnojivo opět určené pro monstery; v zimě hnojit nemusíte.
  • Přesazujte ji jednou za dva roky do dostatečně velkého květináče.
  • Můžete ji množit pomocí řízků tak, že výhonek se vzdušným kořenem oddělíte řezacím nožem od zbytku rostliny, necháte ho 4 až 6 týdnů ve sklenici s vodou, aby pustil kořeny, a teprve pak ho můžete zasadit.
Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Čeho se při pěstování vyvarovat?

  • Aby se nespálila, nesmí být rostlina vystavena přímému slunečnímu záření.
  • Nemá ráda přílišné teplotní výkyvy.
  • Nikdy nesmí stát ve vodě; pokud se nějaká nachází v misce, vylijte ji a nechte půdu proschnout.
  • Neřízkujte rostliny bez vzdušného kořene; s největší pravděpodobností totiž nikdy nezakoření.
  • Vzhledem k tomu, že je monstera jedovatá, umístěte ji mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Pokud si chcete dopřát kus pralesa u sebe doma, rozhodně se vyplatí pořídit si monsteru. Přitahuje pozornost jako magnet, a navíc vypadá stylově. V případě panašované monstery to platí rozhodně dvonásob!

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---