Úrazy, při nichž je přerušena mícha, končí jediným výsledkem: ochrnutím. To by se však mohlo změnit. Dokazuje to případ Nizozemce Gerta-Jana Oskama. Tomu bylo implantováno speciální zařízení, které mu umožňuje stát i chodit do schodů.
Jak překlenout míchu?
Čtyřicetiletý Nizozemec prodělal před dvanácti lety vážný úraz, který jej upoutal na invalidní vozík. Nyní se však může s pomocí chodítka projít, nebo si dát s kamarády pivo ve stoje. Umožňuje mu to zařízení označované jako BCI (brain computer interface, česky rozhraní pro komunikaci mozku a počítače).
V případě Oskama se stává celé zařízení z několika částí. Na mozku má umístěny dva pěticentimetrové disky, které neustále monitorují mozkovou aktivitu a přenášejí ji do přijímače ve speciální helmě. Helma je přepošle do počítače, který je umístěn v malém batohu na zádech nebo na chodítku. Počítač tyto signály zpracuje a vyšle instrukce do páteřního implantátu. Tento implantát již stimuluje přímo příslušné oblasti míchy, a vybudí tak signál pro dolní končetiny jejichž svaly poté udělají to, co mají, tedy krok.
Zařízení, které Oskam využívá bylo, vyvinuto ve Švýcarském federálním technologickém institutu za účasti dalších vědců z univerzit ve Švýcarsku a ve Francii.
Jaká je budoucnost BCI
Výzkum zařízení typu BCI už probíhá řadu let a Oskam není samozřejmě prvním člověkem, který jej má implantované. I on sám měl již pět let implantované elektrody v páteři. Zásadním rozšířením je však zapojení senzorů snímajících mozkovou aktivitu. Páteřní implantáty se tak neaktivují pohybem jiné části těla, ale pouhou myšlenkou.
Vědci upozorňují na to, že jde zatím o experimentální zařízení a k tomu, aby bylo běžně dostupné je třeba ještě relativně dlouhý výzkum. Do oboru, který se zabývá přímo komunikací mozku a počítače se však již nyní pouští některé soukromé firmy, za všechny jmenujme firmu Neuralink, kterou vlastní Elon Musk. Právě Musk se ale v jednom v rozhovorů dotkl i dalšího problému.
Nikdo asi nepochybuje o prospěšnosti zařízení, které dovolí ochrnutému člověku opět chodit. BCI má ale mnohem širší využití. Vojáci budou moci ovládat zbraně pouhou myšlenkou, stejně jako půjde na internetu vyhledávat jen pouhým pomyšlením. Nabízí se tak otázka, co se stane, pokud například firmy začnou po svých zaměstnancích vyžadovat, aby si nechali implantovat BCI. Bude to etické?
A nemůže dojít k tomu, že se lidstvo rozdělí do dvou kast? Ti, kteří budou mít BCI budou výkonnější a tím i bohatší. Ti, kteří si BCI operovat nenechají, budou logicky v nevýhodě. Otázek jejichž zodpovězení na lidstvo v budoucnosti čeká, je celá řada.
Na závěr se však hodí uvést něco pozitivního. Gert-Jan Oskam dokáže po pěti letech co má v páteři implantované elektrody udělat několik kroků i bez zapnutého přístroje. Ukazuje se totiž, že dlouhodobá pravidelná stimulace vede k obnovení růstu nervových buněk. A jeho mícha se tak dokáže do jisté míry regenerovat.
https://www.bbc.com/news/science-environment-65689580