Opravte si kapající kohoutek svépomocí

Kape vám kohoutek v kuchyni či v koupelně? Štve vás nejen zvuk kapající vody, ale i zbytečně se zvyšující náklady za provoz domácnosti? Oprava kapajícího kohoutku může být snazší, než si myslíte. Stačí mít správné nářadí, dodržet postup a budete mít hotovo raz dva, než stačíte říct „vodovodní kohoutek“. Poradíme vám, jak na to.

Zdroj: https://pixabay.com/

Před opravou

Nejčastější příčinou kapajícího kohoutku může být vadná kartuše vodovodní baterie či opotřebované těsnění. S oběma příčinami si dokážete poradit sami. Než se do toho pustíte, musíte dodržet pár důležitých kroků:

  1. Zavřete nejdříve hlavní nebo dílčí uzávěr vody.
  2. Otevřete kohoutek, aby vytekla zbývající voda v trubkách a uvolnil se tlak.
  3. Při samotné opravě je dobré si nářadí buď něčím přelepit nebo třeba obmotat hadrem, abyste si kohoutek nepoškrábali.
  4. Pro zachycení dílů spadlých při opravě baterie je vhodné zakrýt odtok třeba ručníkem.

Čtěte také:

5 tipů, jak úspěšně bojovat proti vlhkosti a plísním v domě

Klasická baterie

Klasická baterie je ta se dvěma kohoutky. Nejprve zjistíme, který kohoutek kape. Špičkou nožíku vyjmeme barevný štítek na kohoutku. Pod ním se schovává šroubek, který vyšroubujeme, a sundáme ovládací růžici. Potom za pomocí sika kleští či francouzského klíče příslušné velikosti uvolníme ventil a vyšroubujeme ho ven. Na zadní straně ventilu je vidět těsnění – častá příčina kapajícího kohoutku. Zkontrolujeme nečistoty a vyměníme těsnění za nové. Vše v obráceném pořadí zašroubujeme zase zpět. Pustíme vodu a zkontrolujeme, zda již voda neprotéká.

Někdy je potřeba vyměnit celý ventil, který koupíme za pár korun.

Páková baterie

U pákové baterie bude postup podobný jako u klasické. Pod barevným štítkem, který opět sejmeme nožíkem, je schovaný šroubek, ten odšroubujeme a páku sundáme dolů. Sejmeme i kroužek kolem kartuše, ten může být pouze nasazen, ale i našroubován. Vyjmeme kartuši a odstraníme veškeré nečistoty. Můžeme vyměnit těsnění, případně celou kartuši. Vše zase namontujeme v opačném pořadí zpět a vyzkoušíme funkčnost.

U pákových baterií se ve většině případů mění celá kartuše a neřeší se jednotlivá těsnění.

Tip na závěr: Pokud kohoutek stále kape, zkuste ho dotěsnit instalatérskou šňůrou. Tu omotejte nad těsněním ve směru hodinových ručiček a dotáhněte.

Autor: Petra Schovancová

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

Komerční prezentace

--- Další články autora ---