Ocet jako skvělý pomocník na čištění i dezinfekci

Čištění octem je neuvěřitelně univerzální, cenově dostupné a ekologické. Všechno, co potřebujete, je láhev tohoto přírodního produktu s čistým hadříkem a můžete se těšit na výsledky svého úklidu. Ujistěte se, že máte ocet mezi svými čisticími prostředky. Jak efektivně s ním můžete čistit domácnost a jak účinný vlastně je?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Čistič a zabiják salmonely

Ocet pro svou vysokou kyselost dokáže výborně odbourat usazené skvrny, plísně, nečistoty a mastnotu. Jako dezinfekce má omezené schopnosti, ale díky studiím lze prokázat, že dokáže neutralizovat některé patogeny, jako je salmonela, bakterie E. coli, virus chřipky a další. Více se o tom rozepisuje web Home. Na opravdu rozsáhlou dezinfekci povrchů ocet nestačí, a musíte proto sáhnout po prostředcích obsahujících ethanol, peroxid vodíku nebo chlornan sodný, které jsou schopny zničit až 99,9 % škodlivých zárodků.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vhodný pro každou příležitost

Vyrobte si doma vlastní ekologický čisticí prostředek pro každodenní a všestranné použití.

  • Pro univerzální čistič v rozprašovači smíchejte ocet s destilovanou nebo filtrovanou vodou v poměru 1:4 a tento koncentrát použijte k vyčištění jakéhokoliv povrchu. Jednoduše nastříkejte a následně setřete vlhkým hadříkem. V případě potřeby můžete do roztoku přidat citron nebo esenciální olej k provonění. Při čištění oken nebo podlah stačí přidat navíc pár kapek saponátu.
  • Minerální usazeniny jako například vodní kámen v rychlovarné konvici dokáže ocet odstranit precizně. Do znečištěné konvice nalijte 1:1 ocet s vodou a vyvařte. Nechte pár minut působit a poté konvici pořádně vypláchněte a znovu vyvařte samotnou vodou.
  • Ocet v kombinaci s jedlou sodou uvolní i ucpaný odpad. Do odpadu nasypte půl šálku jedlé sody, zalejte půl šálkem octa a nechte působit 30 minut. Poté propláchněte vařící vodou. Další tipy pro úklid s tímto zázračným duem najdete na webu Flowee.

Zdroj: Homebydleni.cz, Flowee.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---