back to top

Obávané anakondy se možná na světě pohybuje více druhů. Vědci byli zjištěním šokováni

Anakonda zelená je již dlouho považována za jedno z nejhrozivějších a nejzáhadnějších zvířat Amazonie. Nedávno zveřejněný výzkum však do značné míry změnil vědecké chápání tohoto velkolepého hada, a odhalil, že ve skutečnosti nejde o jeden, ale hned dva geneticky odlišné druhy. Toto zjištění otevřelo novou kapitolu v ochraně tohoto vrcholného predátora džungle.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Anakonda zelená, královna Amazonie

V průběhu dějin byly identifikovány celkem čtyři druhy anakond, včetně anakondy zelené. Ta je považována za nejtěžšího a nejdelšího hada na světě. Vyskytuje se převážně v řekách a mokřadech Jižní Ameriky a je proslulá svou bleskovou rychlostí a schopností udusit obrovskou kořist a pak ji celou spolknout. Největší samice mohou dorůstat délky přes sedm metrů a vážit více než 250 kilogramů. Jako vrcholoví predátoři mají anakondy zelené zásadní význam pro udržení rovnováhy ve svých ekosystémech. Přesto jsou tito obří hadi velmi citliví na změny životního prostředí. Z toho důvodu bylo pro vědce klíčové vědět, kolik druhů anakond celkem existuje, a pečlivě tak sledovat jejich počet.

Po stopách genetické informace anakondy

Genetické rozdíly mezi jednotlivými druhy anakond byly doposud jen málo zkoumány. Cílem nedávného výzkumu bylo tuto mezeru ve znalostech zaplnit. Práce na rozplétání genomu anakond zabrala vědcům bezmála 20 let. K zásadnímu průlomu však došlo až analýzou vzorků sesbíraných v roce 2022 na expedici ekvádorské Amazonii. K expedici se připojil také herec Will Smith v rámci seriálu vznikajícího v rámci produkce cestovatelského průvodce National Geographic. Výprava byla poměrně náročná, a to především díky náročnému terénu, tropickým teplotám a všudypřítomným hejnům hmyzu. Na základě získaných vzorků se však nakonec podařilo vědcům získat kýžené ovoce, tedy informaci, že anakonda zelená, dříve považovaná za jeden druh, jsou ve skutečnosti dva geneticky odlišné druhy.

Podobné jako vejce vejci – a zároveň tolik rozdílné

Prvním známým druhem je Eunectes murinus, který žije v Peru, Bolívii, Francouzské Guyaně a Brazílii. Vědci jí dali název anakonda jižní zelená. Druhým zástupcem, přezdívaným též anakonda severní zelená, je Eunectes akayima, která se vyskytuje v Ekvádoru, Kolumbii, Venezuele, Trinidadu, Guyaně, Surinamu a Francouzské Guyaně. Vědcům se podařilo vypátrat, že k rozdělení anakondy zelené na dva druhy došlo před téměř 10 miliony let.

Oba druhy anakondy zelené vypadají téměř identicky a neexistuje žádná zjevná geografická bariéra, která by je oddělovala. Úroveň jejich genetické divergence o hodnotě 5,5 % je však ohromující. Pro srovnání, genetický rozdíl mezi lidmi a opicemi je asi 2 %. A právě kvůli těmto propastným rozdílům v genomu byl objev pro vědce tolik fascinující.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Výzkum pomůže chránit ohrožené druhy plaza

Význam objevení dvou druhů anakondy zelené však pomůže nejen k lepší katalogizaci těchto tvorů v rámci evolučního stromu, ale má také významné důsledky pro ochranu těchto tvorů, zejména pro nově identifikovanou anakondu severní zelenou, která se ukazuje být více ohroženým druhem.

Pro zajištění budoucnosti obou druhů je třeba vypracovat individuální strategie ochrany. Předpokládá se, že bude nutné vytvořit novou právní ochranu zohledňující severní i jižní poddruh, a také vybudovat odpovídající síť stanovišť. Ochránci přírody také věří, že poukázáním na nově objevenou diverzitu se podaří zmírnit škody způsobené změnou klimatu, odlesňováním či znečištěním amazonského pralesa. Zda-li se tak ale skutečně stane, ukáže až budoucnost.

Zdroje:

https://www.mdpi.com/1424-2818/16/2/127

https://www.nationalgeographic.com/animals/article/new-green-anaconda-species-discovered

https://www.livescience.com/animals/snakes/how-we-found-the-northern-green-anaconda-a-new-species-of-the-heaviest-snake-on-earth

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---