Zbavujete se spadaného listí u vás na zahradě nemilosrdným způsobem? Ale to je velká chyba! Takové listí je po správném použití pro zahradu velké bohatství. Jedná se o organickou hmotu, která nezatěžuje životní prostředí. Využití najde třeba jako přírodní mulčovací materiál a zasadíte v něm klidně i brambory.
Vytvořte si vlastní listovku
Po domácku vytvořená listovka na vaší zahradě jednoduše nahradí kupovanou, neekologicky vyráběnou nebo těženou rašelinu. Listovku využijete při výsadbě azalky, pěnišníky, klikvy nebo třeba borůvky chocholičnaté, které pro svůj růst vyžadují kyselejší půdní reakci.
Jak na to? Stačí pouze vyrobit zařízení podobné kompostéru, například ze smrkového řeziva či dřeva. Tam listí uložíte, prosypete zeminou a párkrát přeházíte.
Listí obohatí kompost
Jak říká web Magazinzahrada.cz, rostliny během svého růstu ukládají do všech svých orgánů živiny. Jejich přirozenou zásobárnou se stává během sezony i samotné listí, které může po opadu skončit také ve vašem kompostéru.
Listí kompost obohatí o organickou hmotu, na které si smlsnou půdní mikroorganismy, které ji rozloží na složku minerální. Ta je v této podobě přijatelná pro rostliny. Listí se tedy hodí do kompostu stejně dobře jako zbytky zeminy, posečená tráva nebo zbytky z kuchyně.
Vysaďte do listí brambory
Už jste slyšeli o zajímavé technice pěstování brambor ve slámě? Stačí na půdní povrch rozprostřít v silnější vrstvě čerstvou slámu a do ní vysadit sadbu brambor.
Stejným způsobem můžete hlízy brambor pěstovat i v listí. Není to žádná věda. Záhon si připravíte na podzim z čerstvě napadaného listí. Tato hmota se během několika měsíců mírně rozloží a vy už pak na jaře můžete do takto připraveného záhonu vesele vysadit svou sadbu brambor.
Mulčování zadarmo
Spadané listí může také plnit funkci mulčovacího materiálu. Listí se hodí hlavně do těch výsadeb, kde vám nevadí mírně kyselé pH půdy, které vzniká postupným rozkladem listů. Při takovém procesu se navíc do půdy dostávají i potřebné živiny, takže listí plní dvě funkce najednou.
Přivítejte na zahradě ježky
Využijte listí jako skrýš pro drobné živočichy, které pak můžete na zahradě pozorovat. Za hromadu silných větví prosypanou ještě větší hromadou suchého listí pod korunami vzrostlých stromů budou velmi rádi ježci. Na zahradě vám pak na oplátku pomohou s likvidací slimáků.
Zdroj: Magazinzahrada.cz