Nevíte si rady s mastnotou a špínou? Dejte šanci domácím čističům s octem

Bývala jsem fanouškem kupovaných domácích čističů. Měla jsem velkou polici, na které byly vyskládané v řadě spreje na čištění kuchyně až po umývání toalety. Jednoho dne jsem si ale řekla, že to zkusím jinak, a to levněji i šetrněji k životnímu prostředí – vyrobila jsem si své domácí pomocníky na špínu. Zkuste to i vy!

Největší nepřítel domova = prach

Vždy jsem nejvíce bojovala s prachem, dokonce jsme si kvůli jeho redukci pořídili i čističku vzduchu – polétavý prach zmizel, ale na nábytku se stále usazoval.

I proto pro mě bylo prvořadé vyrobit si univerzální čistič, kterým budu utírat prach, a ten se díky tomu nebude tvořit tak často.

Abyste však s prachem mohli začít účinně bojovat, musíte se se svým nepřítelem seznámit. Jak se píše na webu airbi.cz, prach je tvořen naší odumřelou kůži, částmi mrtvých brouků i bakteriemi nebo vlasy a chlupy. Dost důvodů k tomu, abychom se ho zbavili.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co budete potřebovat k výrobě domácího spreje proti prachu?

  • prázdnou a čistou nádobu s rozprašovačem
  • voda dle velikosti nádoby, budeme počítat se 100 ml vody (čím více ml, tím více přidejte i všeho ostatního)
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 3 lžíce bílého octa
  • několik kapek esenciálního oleje – záleží na vás, zda ho přidáte (jeho efekt je pouze vůně)

Vše promícháte, protřepete a můžete začít s úklidem. Nemusíte se bát, že byste na nábytku měli skvrny – jednoduše vše setřete hadříkem tak, jak jste zvyklí s chemickými čisticími prostředky.

Zatočte s mastnotou v kuchyni

Dalším nepřítelem v naší domácnosti je mastnota v kuchyni. Kvůli mastným kachličkám, na něž při smažení prská olej, jsem si dokonce zakoupila parní čistič. Jeho používání je však časově náročné, a proto jsem se rozhodla zvolit jednodušší cestu, a to výrobu čističe na mastnotu.

Co budete potřebovat pro výrobu čisticího prostředku na odmaštění?

  • prázdnou a čistou nádobu s rozprašovačem
  • k vámi zvolenému množství vody o polovinu méně bílého octa (100:50, 300:150,…)

Takto namíchaný čisticí prostředek pomůže na usazenou mastnotu v kuchyni – na kachličkách, na sporáku i okolo dřezu. Zároveň ocet působí jako přírodní dezinfekce pracovní plochy a můžete s ním zkusit odstranit i rez.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pár tipů pro vás

Ocet je opravdu zázrak a poradí si s čištěním celé vaší domácnosti. Jak se píše na webu ireceptar.cz, konkrétně jablečný ocet je prospěšný dokonce i pro naše zdraví. O tom ale zase jindy. Nyní si pojďte přečíst pár tipů na konec, s čím dalším ve vaší domácnosti vám ještě může ocet pomoct.

Máte skvrny na podlaze, které nelze vytřít mopem nebo zaschlé skvrny od barvy po malování? Nechte nasáknout houbičku bílým octem, potřete místa, kde se drží špína, a nechte pár minut působit. Poté vydrhněte. Pozor si dejte, jestliže máte dřevěné podlahy, abyste nepoškodili jejich strukturu.

Neodtéká vám voda v umyvadle a máte ucpaný odpad?

Smíchejte trochu jedlé sody a octu, nalijte směs do odtoku a zalijte horkou vodou z konvice. Chemická reakce, jež nastane, odstraní veškeré nečistoty a usazeniny z odpadu přírodní cestou.

Oblečení po vyprání má divnou vůni a máte podezření, že vaše pračka potřebuje vyčistit?

Přímo do bubnu pračky nalijte hrnek octa a zapněte prázdnou pračku na 90 stupňů.

Zdroj: airbi.cz, ireceptar.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Novákováhttps://abcrecenze.cz/
Mou vášní bylo vždy cestování, avšak po narození dcery jsem se usadila a nyní je mou vášní zkrášlování našeho domova. Ráda budu čtenářům webu iBydlenÍ.cz předávat své tipy na vybavování bytu, dětského pokoje nebo udržování pořádku v našich obydlích.

Nejnovější články

--- Další články autora ---