back to top

Nestihli jste na podzim zasadit cibuloviny? Ještě není vše ztraceno!

Po chladné zimě už se každý nemůže dočkat, až se příroda kolem začne probouzet. Jako vášniví zahrádkáři nesmíme zapomenout na zasazení cibulek okrasných květin, jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty. Kdo na podzim zaspal, může ještě ledacos dohnat v březnu. Březen je také ideální čas na koupi již vzrostlých cibulovin.

Kdo zasadil na podzim, dočká se květů dřív

Cibuloviny se vysazují ideálně v září nebo říjnu, kdy se ještě teploty pohybují lehce nad nulou. Pokud se do toho ale přece jen chceme pustit až na jaře, musíme počkat, až teploty nebudou příliš klesat. Následně si počkáme zhruba 6–10 týdnů na první květy. Podle webu Homeincube květ tulipánů i ostatních cibulovin vydrží krásný mnohem delší dobu v jarním příjemném a více studenějším počasí než v horkých letních dnech.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Před výsadbou

Ještě než se pustíme do výsadby, zkontrolujeme všechny cibulky. Ty, co se zdají být nápadně lehčí, pravděpodobně nevyrostou. Vybrané místo zryjeme a zbavíme hrudek či plevele. Můžeme přidat i kompost. V urovnané půdě vytvoříme malé důlky, do nichž vkládáme buď jednotlivé cibulky, nebo jejich celé skupinky.

Jak hluboko sázet?

Odborníci uvádějí jako správnou hloubku dvojnásobek výšky cibulky. Dbát musíme i na správný rozestup mezi každou cibulkou. Od sebe je umístíme zhruba na dvojnásobek jejich šířky. Cibulky pokládáme do země na bok nebo dle směru růstu. Dodržujeme přiměřenou zálivku, pozor na přemokření.

Jakou barevnou krásku si vyberete?

Hyacinty

Tyto voňavé květy rozveselí naši zahradu od fialové přes růžovou, bílou a modrou barvu. Dobře se jim daří na slunném místě a vysazujeme je spíše po menších skupinkách s většími rozestupy.

Tulipány

Tulipány milují slunce. Při jarní výsadbě pokvetou až v létě, kdy jejich květ příliš dlouho nevydrží. Pokud je zasadíme do příliš teplé zeminy, mohou začít hnít.

Narcisy

Zářivý symbol jara! Narcisy nesmí chybět v žádné jarní zahrádce. Nejlépe jim bude na slunci a na rozdíl od ostatních rostlin je zasazujeme do větší hloubky, a to až 20 cm.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Krokusy

Krokusy neboli šafrány nepohrdnou ani polostínem. Nesvědčí jim přemokřená zemina. Cibulky sázíme do hloubky 7–10 cm.

Zdroj: homeincube.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---