Mšice přidělávají práci zahrádkářům snad každou sezónu. Vysávají z rostlin šťávy, a navíc na ně mohou přenést choroby. Nedovolte jim zlikvidovat vám pracně vypěstovanou úrodu ovoce a zeleniny! Bojujte proti mšicím osvědčenými domácími prostředky bez chemie.
Vylouhujte česnek
Česnekový výluh je vhodný i jako prevence, mšice spolehlivě odpudí. Dva stroužky česneku rozmačkejte do sklenice s vodou a nechte odstát alespoň 6 hodin. Tento výluh by se měl používat až po odkvětu plodin, protože může odpuzovat i opylovače.
Ocet a máta
Podle webu iReceptář brzy odér octu vyvětrá, a proto není problém postříkat jím i pokojové rostliny. Postřik vyrobíte tak, že smícháte ocet s vodou ve stejném poměru. Můžete přidat mátu nebo mátový esenciální olej, tu totiž mšice nesnáší.
Tabák je pro mšice toxický
Nikotin a další látky z tabáku jsou pro mšice toxické. Nedopalky cigaret nebo celé cigarety zalijte horkou vodou a nechte je do druhého dne vylouhovat. Následně je přeceďte přes jemné síto nebo tkaninu. Postříkejte postižené rostliny a v případě potřeby postřik opakujte.
Rebarbora odpudí i housenky
Listy a řapíky rebarbory pokrájejte najemno a povařte ve vodě. Vychladlý a scezený vývar využívejte k opakovaným postřikům.
Rajčatové listy mšice usmrtí
Jak říká web inHaus, alkaloidy obsažené v rajčatových listech jsou pro mšice smrtící. 100 g listů jemně posekejte a na noc naložte do vody. Sceďte a dále už jen stříkejte na postižené rostliny.
Babičky používaly jar
Roztok jaru a vody je prověřený už od našich babiček. Přiměřené množství jaru promíchejte s vodou a aplikujte postřikovačem. Tady ale nezapomeňte rostliny po vyhubení mšic opláchnout.
Zdroj: inHaus.cz, iReceptář.cz