back to top

Nenakupujte – swapujte! Ušetříte a dáte věcem další šanci. Kde a jak swapovat?

Co je pro jednoho odpad, pro druhého může být poklad. Hlavním důvodem, proč swapovat (vyměňovat věci za jiné bez použití peněz) bylo žít ekologicky a nepotřebnou věc nevyhazovat, ale naopak ji nabídnout ostatním výměnou za něco, co využije druhý. Dnes se ke swapování uchyluje více lidí i z důvodů ekonomických. V roce 2017 jsem založila místní online swap, který se těší velké oblibě. V tomto článku vám poradím, kde a jak swapovat.

Najděte si, kde swapovat

Čím dál častěji začínají města pravidelně pořádat oficiální swapovací události pro veřejnost, kterých se může zúčastnit každý. Že nic takového ve vašem okolí neexistuje? Nevadí! Na Facebooku se můžete přidat do lokálních swapovacích skupin podle místa bydliště. V lupě hledejte klíčová slova, jako je například swap, výměna, zero waste kolotoč apod. Ve většině z nich se vyměňují všechny nepotřebné věci. Jak ale píše web iDnes.cz, existují také skupiny, které se zaměřují na výměnu konkrétních věcí jako například na rostliny, knihy, oblečení apod. Pokud vám online prostředí nevyhovuje, vezměte iniciativu do svých rukou. Uspořádejte swap u vás doma nebo na zahradě společně s vašimi přáteli, kolegy, sousedy nebo rodinou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Dodržujte pár základních pravidel swapování

  • Ekologie až na prvním místě

Jak již bylo řečeno v úvodu, swapování je ekologický způsob získávání věcí. Pokud nebudete chtít nepotřebnou věc darovat, ale za něco vyměnit, žádejte věci v souladu s ekologií. Mělo by to být něco, co ostatním nadbývá nebo to nepotřebují. V žádném případě by ostatní neměli na výměnu koupit věc novou nebo za ni zaplatit.

  • Nezatajujte stav věci

Vidina nepotřebné věci za nějakou zajímavou je jistě lákavá. Nicméně další pravidlo ostříleného swapera je nezatajovat skutečný stav věci, kterou hodláte nabídnout ostatním. Pokud se budete účastnit swapovací akce, napište na lísteček, jaké jsou její vady, a následně ho k věci přilepte. Jestliže nabízíte věc online, nafoťte viditelné vady nebo je popište.

  • Nesnažte se z minima vytěžit maximum

Spousta lidí nabízí na výměnu staré věci, ze kterých se toho snaží vytřískat co možná nejvíce. Buďte objektivní a mějte reálné požadavky. Pokud je daná věc ve skutečně tristním stavu, darujte ji. Myslete na to, že bude dobře, když ještě poslouží a neskončí na skládce. Čímž se opět dostáváme k prvnímu zmíněnému pravidlu. A tím se kruh uzavřel.

Na závěr bych se chtěla pochlubit věcmi, které jsem vyswapovala. K mým nejlepším úlovkům rozhodně patří výrobník sody, nové značkové boty a funkční smartphone. Zkusíte něco vyswapovat i vy?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Použité zdroje

https://www.idnes.cz/jenproholky/lifestyle/swap-vymena.A210424_203614_jph-lifestyle_abr



Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---