back to top

Nejčastější mylné domněnky, které se týkají hypotéky

Hypotéka je v dnešní době pojem, který zná asi úplně každý. Mnoho lidí sní o vlastním bydlení, ale ne každý dokáže naspořit dostatek financí, aby mohl tento sen realizovat tzv. z vlastní kapsy. Hypotéka je tedy ideální pomocník, jak dosáhnout svého cíle. K hypotékám se ale pojí mnoho mýtů a polopravd. Pojďme je společně odhalit.

Nízká úroková sazba je velké lákadlo

Lákadlo, které bohužel dokáže zaslepit natolik, že tzv. pořídíte zajíce v pytli. Mnoho lidí se nechá zlákat vidinou nízké úrokové sazby, která v nich vyvolává pocit dobrého obchodu. Měli bychom si uvědomit, že úroková sazba nám udává, jak drahý je úvěr, zatímco RPSN poukazuje na celkové náklady spojené s dalšími poplatky s vyřizováním a podobně.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Krátká splatnost úvěru neznamená nejlepší nabídku

Hodně lidí se snaží nastavit si hypotéku na co nejkratší dobu v domnění, že tak pro sebe dělají to nejlepší. Ne vždy je to ale pravda. Obecně se doporučuje spíše nejdelší možná splatnost, a to hned z několika důvodů.

Jednak proto, že čím delší splatnost, tím nižší splátky. Nezatížíte tak svůj finanční rozpočet na neúnosné maximum. Dalším důvodem je bilance inflace, která hraje ve váš prospěch.

Uzavřít životní pojištění není nutnost

Často se stává, že banka klientům vnutí životní pojištění. Umí to šikovně zaobalit tak, že získáte pocit, že je to vlastně nutnost. Ve většině případů je to ale produkt navíc, který je pro vás jen další zbytečnou investicí. Je samozřejmě jen na vás zvážit, jestli životní pojištění potřebujete. Pro hypotéku to ale není povinnost.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

V „mateřské“ bance nemusíte nutně získat nejlepší podmínky

Většina z nás má tzv. „svoji mateřskou“ banku. Vybrali jsme si instituci, kde máme účet, případně i další produkty. Zpravidla se o nás stará bankovní poradce a my získáváme dojem, že to s námi myslí vždy v tom nejlepším smyslu. Proto se uchylujeme k myšlence, že jen v naší tzv. mateřské bance dostaneme ty nejlepší podmínky pro hypotéku.

Nemusí to být pravdou. My si myslíme, že stálým zákazníkům dá banka lepší podmínky než někomu z ulice. Mnohdy je to bohužel právě naopak a vysvětlení bývá prosté: banka potřebuje získat dalšího klienta, a jak se říká, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Proto je lepší nechat si udělat nabídku i jinde.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---