Milujete otužování nebo byste s ním rádi začali? Ale nechce se vám vážit cestu k řece nebo k jezeru? V tom případě máme pro vás jednoduché (a pohodlné) řešení! Pořiďte si sud na otužování a můžete se oddávat zimním vodním radovánkám z pohodlí vaší zahrady, terasy nebo balkonu.
Proč se otužovat?
Ještě než se podíváme na zoubek samotnému sudu, shrňme si několik benefitů, které má otužování na naše tělo a psychiku. Je jich tolik, že by vyšly na samostatný článek. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější.
- po pouhé minutě a půl v chladné vodě klesá riziko onemocnění až o 30 %
- pokožka se vypíná a vyhlazuje
- celulitida a strie mizí
- působí proti vysokému krevnímu tlaku
- posiluje imunitu
- napomáhá procesu hubnutí
- zlepšuje psychiku

Jak vybrat sud na otužování?
Vybírejte speciálně určený pro otužování
Jestliže máte kvalitní sud na zachytávání dešťové vody, můžete použít na otužování i ten. Nicméně bezpečnější a pohodlnější bude koupit si sud přímo určený na zimní radovánky. A to z několika důvodů. Sud na otužování má totiž mnohem pevnější stěny, takže je mnohem odolnější. Tím se snižuje riziko jeho prasknutí. Navíc je nižší a širší, takže se vám do něj a z něj lépe poleze.
Na velikosti záleží
Pro jednotlivce bude vhodný sud s objemem alespoň 500 l. Pokud v něm nechcete být schoulení, vybírejte s objemem 750 l. Do něj se navíc potopíte i s hlavou. Máte sparing partnera, který vám při otužování bude dělat společnost (což vřele doporučujeme)? Zvolte sud s objemem nad 1 000 l.
O peníze jde až v první řadě
Cena sudu se samozřejmě odvíjí od zvoleného materiálu, doplňků, designu, značky apod. Pokud s otužováním začínáte, nevíte, jestli vás tahle nevšední aktivita nakonec chytne a nechcete do sudu investovat příliš peněz, doporučujeme zvolit jako materiál plast. Jeho nevýhodou je pro někoho ne příliš atraktivní vzhled. Nejlevnější plastové sudy seženete už zhruba od 2 000 Kč.
Pro zkušenější otužilce nebo milovníky estetiky se bude hodit dřevěný koupací sud. Můžete zvolit variantu celodřevěnou nebo s plastovou, nerezovou, akrylátovou vložkou nebo vložkou z jiného materiálu. Připravte se však na větší počáteční investici. Opravdoví fajnšmekři si mohou pořídit i dřevěné schůdky, díky kterým bude přístup do sudu i z něj daleko pohodlnější. Dřevěné sudy seženete zhruba od 15 000 Kč.

Nezapomínejte na péči o sud
Zakoupením sudu a napuštěním vody do něj to nekončí. O káď je totiž třeba se starat. Aby v ní voda nezamrzla, doporučujeme nasypat 3–4 kg soli do 750 litrů vody. Kuchyňská sůl však není vhodná, protože obsahuje jód. Lepší je proto použít nejodizovanou bazénovou sůl. Po skončení každé sezony nezapomeňte sud důkladně umýt vhodnými čisticími prostředky, které doporučuje výrobce.
Jak se otužovat?
Otužování má svoje jasná pravidla. Abyste se vyvarovali vzniku zdravotních problémů, doporučujeme je striktně dodržovat.
- začněte postupně – nejdříve ubírejte teplotu vody ve sprše a naopak prodlužujte čas strávený v ní před tím, než skočíte do samotného sudu
- před každým vstupem do vody se zahřejte rozcvičkou, během nebo horkým nápojem
- začínejte ve dvou nebo více lidech, aby u vás někdo byl v případě, že by vás náhodou chytla křeč a vy jste nemohli ze sudu vylézt
- postupně prodlužujte dobu strávenou v sudu
- soustřeďte se během pobytu v sudu na dech, který by měl být pravidelný a hluboký
- abyste nemuseli začínat po nějaké době od začátku, doporučuje se dodržovat určitou pravidelnost v otužování
Otužování není jen módním výstřelkem této doby, i když je pravda, že zažívá nevídaný boom. Jeho pozitivní účinky na naše tělo a mysl jsou nepopiratelné. Odhoďte zábrany a pořiďte si vlastní sud na otužování. Uvidíte, že si na vás nějaká nemoc jen tak nepřijde.