back to top

Letní sezóna se blíží: Nebojte se zavařování, není to nic složitého

Léto a podzim jsou obdobím, kdy na zahradě začíná dozrávat ovoce a zelenina. Příroda nám postupně nabízí mnoho darů a my je často nestačíme spotřebovat. Byla by škoda naší poctivě vypracovanou úrodu vyhodit. Proto je na řadě příprava zásob na zimu, která se pomalu, ale jistě blíží.

Zmrazování, sušení a vaření. Existuje mnoho způsobů zpracování úrody z naší zahrádky. Volba závisí především na osobních preferencích, ale také na kvalitě sesbíraného ovoce. Dnes vám poradíme, jak připravit domácí zavařeniny, které lze skladovat několik let.

Výhody zavařování

Věděli jste, že správně připravený kompot, který je uložený na chladném a tmavém místě, má trvanlivost až 6 let? Na rozdíl od takto zmrazených potravin lze navíc zavařeniny konzumovat ihned po otevření. Výhoda je ta, že se nemusí nijak dále připravovat . Domácí zavařování s sebou přináší také možnost experimentovat a připravovat originální zavářky přesně podle své chuti.

Kyselina zvyšuje stabilitu

Nakládání zeleniny do kyselého nálevu využívá vlastností kyseliny octové, která zabraňuje rozvoji kazících se mikroorganismů. Kromě toho zvyšuje stabilitu obsaženého vitaminu C. Půllitrová sklenice pojme přibližně 40 dekagramů hlavní složky. Dále budete potřebovat čtyři decilitry vody, 50 ml bílého vinného octa, dva oloupané a nasekané stroužky česneku, dvě až tři zrnka černého pepře, půl bobkového listu, lžičku soli a špetku kopru.

Odstavte na chladné a tmavé místo

Sůl rozpustíme důkladným povařením ve vodě. Přecedíme a přidáme bílý vinný ocet. Do skleněné nádoby naaranžujte nasekané plátky pepře. Přidejte česnek, zrnka pepře, bobkový list a kopr. Nakonec přilijte osolenou octovou vodu. Nahoře nechte asi půl centimetru místa. Sklenici pevně uzavřete a na hodinu ji postavte do vodní lázně. To se dělá z toho důvodu, aby se vše správně usadilo. Po této proceduře sklenici odstavte na chladné a tmavé místo. Plná chuť se projeví až po dvou týdnech zrání.

Sušení jako další možnost

Další možností je papriky usušit. Pokud chcete, můžete předtím odstranit nejen jádro, ale i slupky. Nejpřirozenější, nejekonomičtější, ale také časově nejnáročnější metodou je odpařování obsažené vody na vzduchu. To vyžaduje přibližně tři dny trpělivosti. Zeleninu nevystavujte přímému slunečnímu záření, protože UV paprsky z ní odčerpají velkou část vitamínů. Jednotlivé kousky přetočte na silnou nit, aby se vzájemně nedotýkaly. Následně je zavěste na místo s dostatečným průvanem.

Před zpracováním nerozmrazujte

V mrazničce vydrží papriky téměř rok. Před uložením do fólie nebo celofánu papriky omyjte. K zachování životnosti prospěšných látek, konzistence, chuti a vůně, může přispět blanšírování. To ničí mikroby a uzavírá buněčnou strukturu. Před zmrazením odstraňte z povrchu kapky vody. Tím zabráníte tvorbě krystalků, které vedou k mrazovému popálení. To znamená, že papriky již nebudou tak křupavé, jako když byly čerstvé. Před vařením, například s masovou a rýžovou náplní, papriky nerozmrazujte.

Zdroje: Apetitonline, iReceptář, Autorský text

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---