Naučte se správně pečovat o dřevěná kuchyňská prkénka

Dřevěné prkénko má v kuchyni snad každá hospodyňka. Málokterá z nich ale ví, jak o takové dřevěné prkénko správně pečovat. Není to raketová věda, ale když to budete dělat špatně, zbytečně tím riskujete, že si prkénko poškodíte. Jak se tedy správně starat o dřevěné kuchyňské prkénko?

Dřevěné prkénko je základ kuchyně

I když je dnes tolik možností, dřevěné prkénko je stále považováno za základní vybavení kuchyně. Stále se najde mnoho lidí, kteří dávají této klasice přednost před modernějším plastem. Proto vám dáme několik tipů, se kterými se o dřevěná kuchyňská prkénka naučíte správně starat.

Zdroj: https://pixabay.com/

Čištění solí a citronem

K čištění prkénka nepotřebujete drahé suroviny, vystačíte si totiž s citronem a solí, kterou má doma úplně každý. Nejdříve prkénko posypte solí, vůbec nemusíte šetřit. Poté citron rozpulte a s jednou polovinou přejíždějte přes plochu prkénka. Následně nechte citron a sůl na prkénku asi 5 až 10 minut působit a poté opláchněte a nechte důkladně uschnout.

Čištění s pomocí octa

Co nesmí správné hospodyňce chybět po ruce? Ocet. Na první pohled obyčejná surovina, která v domácnosti nachází mnoho využití. I s octem lze pečovat o dřevěné kuchyňské prkénko. Jak? Nic složitého na tom není.

Smíchejte bílý vinný ocet s vodou v poměru 1:4 a touto směsí poté postříkejte plochu dřevěného prkénka. Nechte působit 10 minut, opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a nechte důkladně vysušit.

Hlavně v suchu a žádná myčka

Dřevěné prkénko za žádnou cenu nenechávejte mýt v myčce, voda a vysoká teplota tomuto materiálu ani v nejmenším nesvědčí. Základem péče o prkénko ze dřeva je udržovat ho v suchu. Po umytí vždy dbejte na to, aby prkénko dostatečně uschlo. Nechávejte ho na suchu, klidně opřené o kuchyňskou linku. Nikdy ho neuklízejte do šuplíku ještě vlhké.

Umytí po každém použití

Samozřejmostí je udržovat kuchyňské prkénko ze dřeva v čistotě po každém použití. Zejména pak v případě, kdy na něm budete zpracovávat maso. Tehdy mytí prkénka neodkládejte a ideálně ho vyčistěte hned, aby se na něm nemnožily bakterie.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---